|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Analisti Server ėshtė i bindur se OKB nuk do tė ketė sukses nė zgjidhjen statusit final tė Kosovės

 
 

 
Berlin, 25 tetor 2005/TN /QIK - Me gjithė konstatimin e ambasadorit Kai Aide, i cili nė raportin e tij tė fundit pėr Kosovėn thotė se "OKB-ja ka kryer njė punė tė besueshme dhe mahnitėse nė pėrmbushjen e mandatin tė saj", eksperti amerikan Daniel Server shprehet me tone shumė kritike ndaj misionit tė OKB-sė pėr tė cilėn thotė se deri tani "nuk ka zgjidhur ndonjė konflikt tė rėndėsishėm politik nė Ballkan".

Nė njė intervistė pėr radion germane "Dojēe vele" Server thotė se OKB ja dėshtoi edhe nė Bosnje. Server pranon se OKB-ja "ka arritur disa suksese tė vogla nė Ballkan, por vetėm pasi superfuqitė e mėdha kishin vendosur se si do tė zgjidheshin ato probleme".

Pėr misionin e OKB-sė nė Kosovė Server thotė se ka bėrė shumė gabime qė kanė tė bėjnė me sovranitetin, e sidomos ai kritikon ngadalėsimin e procesit tė privatizimit nga ana e saj.

"OKB ja ka qenė e suksesshme nė zbatimin e vendimeve, por ka bėrė shumė gabime qė kanė tė bėjnė me sovranitetin nė Kosovė. Kjo organizatė ka ngadalėsuar pėr shembull procesin e privatizimit atje. OKB ja ka bėrė gjithashtu shumė gabime gjatė administrimit tė Kosovės, gabime kėto qė i pranon edhe vetė kjo organizatė", shprehet Server, megjithėse pranon se OKB ja bėri tė mundshme krijimin e disa institucioneve vetėqeverisėse.

Madje Serveri ėshtė i bindur se OKB nuk do tė ketė sukses as nė zgjidhjen statusit final tė Kosovės, porse kėtė, sipas tij, mund ta bėjnė vetėm SHBA-tė dhe BE.

"Unė nuk jam i bindur se OKB ja do tė jetė e suksesshme nė zgjidhjen e statusit final tė Kosovės. E vetmja mėnyrė pėr ta zgjidhur kėtė ēėshtje nė mėnyrė sa mė tė suksesshme, ėshtė bashkėpunimi i ngushtė i SHBA s me BE nė dhe vendime tė qarta", tha nė kėtė intervistė Daniel Server, drejtor i Institutit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.