|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova thotė se njohja e Pavarėsisė do tė na shtonte gjithė tė mirat

 
 

 
Prishtinė, 24 tetor 2005 /TN /QIK - Njė nga ngjarjet e pakta tė ruajtura nga tradita popullore qė nga lashtėsia, ėshtė shėnuar mbrėmė nė Prishtinė nėn patronatin e Presidentit Rugova - "Darka e lamės".
 
Kjo festė tradicionale e quajtur si Dita e falėnderimit, pėr Zotin, qė gjatė vitit u ka falur gjithė begatinė nė ushqime, por edhe nė jetė, ka mbledhur mbrėmė nė darkė figurat mė tė rėndėsishmė politike dhe kulturore, qė nga Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, kryeministri Bajram Kosumi, komandanti i KFOR-it gjenerali Xhuzepe Valoto, zėvendėskryeadministratori Lari Rosin, ministra, kori diplomatik, kryetarė komunash dhe mysafirė tė tjerė, tė ftuar pėr tė shijuar kuzhinėn tradicionale nė Hotelin Grand.

Vetė Presidenti Rugova i ėshtė drejtuar mysafirėve, ideator i sė cilės festė zyrtare ishte vetė ai, duke qenė se veē tjerash ėshtė njė nga njohėsit mė tė mirė tė gjithė historisė dhe traditės shqiptare. Ai mysafirėve ua ka sqaruar se kjo darkė ishte shėnimi i tretė zyrtar i kėsaj feste nė Kosovė, "Darka e lamės", tė cilėn pėr herė tė parė e shėnuan paradhėsit tanė ilirėt diku rreth pesė shekuj para eresė sonė.

"Dita e falėnderimit ėshtė njė festė tradicionale nė Kosovė qė njihet qė nga kohėrat antike ilire-shqiptare-shekulli V para Krishtit, pra qė 2500 vjet. Ajo ka qenė e gjallė nė popull dhe tash e kemi zyrtarizuar dhe do tė shėnohet ēdo vit tė enjten e parafundit tė tetorit qė lidhet me 23 tetorin e antikitetit", tha Presidenti Rugova, duke iu drejtuat tė pranishmėve.

Presidenti rikujtoi se mbledhja nė kėtė darkė, ku shėrbehen gjithė tė mirat tradicionale, qė nga brumėrat si flija, mishėrat e qingjit, viēit, pijet si vera, pastaj turshitė, e deri tek ėmbėlsirat, ėshtė shėnim i gjithė begatisė sė falur nga Zoti Brenda vitit.

"Mund tė themi se sivjet kemi pasur prodhime tė mira nė tė gjitha fushat. Njėherėsh ne do tė shtojmė kujdesin pėr bujqėsinė dhe do tė krijojmė mė shumė mundėsi pėr eksportin e prodhimeve tė Kosovės", tha ai.
 
Por, edhe kjo darkė, qė nėnkupton nxjerrjen e tė gjitha bereqeteve, do tė ishte edhe mė e pasur me njohjen e Kosovės shtet i pavarur dhe demokratik e i integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA, qė ėshtė vullneti politik i popullit dhe i qytetarėve tė Kosovės.

"Jemi sonte kėtu sė bashku, po ashtu, pėr t'iu lutur Zotit qė nė vitin tjetėr tė na falė mė shumė tė mira. Darka e lamės sivjet bėhet mė madhėshtore sepse bie nė vitin e shėnimit tė 600- vjetorit tė lindjes sė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut", tha Presidenti Rugova nė fund tė fjalės sė tij, i pėrcjellė me duartrokitje dhe pėrzemėrsi si gjithėherė prania e tij.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.