|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen pret qė vitin e ardhshėm tė vendoset statusi i Kosovės

 
 

 
Londėr, 24 tetor 2005 /TN /QIK - Shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen pret qė vitin e ardhshėm tė vendoset statusi i Kosovės, por nuk mund tė thotė se cili do tė jetė ai status.

"Unė asnjėherė nuk kam komentuar lidhur me rezultatin pėrfundimtar dhe nuk do tė komentoj edhe nė tė ardhmen, por pres qė brenda 12 muajsh tė jetė vendosur statusi i Kosovės", u shpreh Petersen nė njė intervistė pėr BBC-nė nė prag tė mbledhjes sė KS tė OKB-sė.

Petersen ka shprehur besimin se bisedimet pėr statusin do tė bėhen mbi njė platformė, pėr tė cilėn ėshtė rėnė dakord nė parim "qė nuk do tė ketė njė ndarje tė Kosovės, apo kthim nė situatėn e vitit 1999, qė nuk do tė ketė njė bashkim tė Kosovės me shtetet fqinje".

Nė bazė tė kėtyre parimeve, emisari pėr statusin do tė ndėrtojė kornizėn e bisedimeve, thotė kreu i UNMIK-ut.

Nė lidhje me termin e pėrfolur kohėve tė fundit "pavarėsi e kushtėzuar", Petersen thotė se nuk e kupton kėtė term.

"Unė nuk e kuptoj se ēfarė do tė thotė kjo, por ajo qė di ėshtė se nė Evropė sot ka shumė pak vende qė kanė atė qė unė do ta quaja pavarėsi tė plotė. Disa janė tė varura nga institucionet evropiane tė BE sė. Edhe kėtu nė rajon (Ballkan) shtetet u janė tė nėnshtruar shumė kushteve nga institucionet financiare ndėrkombėtare".

Duke komentuar njė pyetje se pse bisedimet tė fillojnė pa pėrmbushjen e standardeve, Petersen shprehet se standardet nuk janė pėrmbushur plotėsisht, por nė anėn tjetėr, sipas tij "askush nuk e ka vėnė nė dyshim faktin se ėshtė shėnuar pėrparim, por ēėshtja ėshtė se sa pėrparim".
 
Ėshtė pranuar se janė shėnuar pėrparime nė fushėn e forcimit tė ligjit dhe se pėrparime ka patur edhe nė vendosjen e bazave tė kornizės legjislative si edhe pėrparime nė ekonomi, tha Petersen pėr tė shtuar se "standardet tė cilat iu kėrkuan Kosovės qė t'i pėrmbushė edhe njė vend si Danimarka do t'i kishte tė vėshtirė t'i pėrmbushte".
  
  


 
Sot nė Nju Jork mbahet mbledhja e Kėshilli tė Sigurimit kushtuar Kosovės
 
Nju Jork, 24 tetor 2005 /TN /QIK - Sot nė Nju Jork do tė mblidhet Kėshilli i Sigurimit tė KB, i cili, nė bazė tė raportit tė ambasadorit Kai Eide, pritet tė japė dritėn jeshile pėr fillimin e negociatave pėr statusin e Kosovės. Mė herėt Sekretari i Pėrgjithshėm i KB, Kofi Anan i ka rekomanduar KS marrjen e vendimit pėr fillimin e negociatave pėr statusin.

Anan pritet sė shpejti tė emėrojė tė dėrguarin e KB pėr negociata si dhe datėn e fillimit tė tyre. Nė kėtė mbledhje tė KS raportin e tij pėr gjendjen nė Kosovė do ta paraqesė shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen. Nga pala serbe nė kėtė mbeldhje do tė flasė kryeministri i Serbisė Vojisllav Koshtunica.
 
Mbledhja ėshtė parashikuar tė fillojė nė orėn 16,00 sipas kohės sė Evropės Qendrore dhe Televizioni i Kosovės do ta transmetojė drejtpėrdrejt.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.