|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Ministri Agim Veliu vizitoi Gjimnazin “Sami Frashėri” dhe “Xhevdet Doda”

 
 

 
24 tetor 2005 /TN
 
Ministri i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė Agim Veliu, sot vizitoi Gjimnazin “Sami Frashėri” dhe Gjimnazin “Xhevdet Doda”.
 
Nė Gjimnazin “Sami Frashėri” Ministri Agim Veliu u takua me drejtoreshėn e kėsaj shkolle znj. Kumrie Sahiti dhe disa mėsimdhėnės me tė cilėt biseduan pėr rrjedhat nė shkollė me theks tė veēantė pėr situatėn qė ka shkaktuar greva e mėsimdhėnėsve si dhe mundėsitė pėr tejkalimin e gjendjes.
 
Drejtoresha Kumrie Sahiti e informoi Ministrin Veliu se nė Gjimnazin “Sami Frashėri” kishte prezentė  6 mėsimdhėnės qė ishin paraqitur nė shkollė e tė cilėt janė tė gatshėm tė vazhdojnė mėsimin, por jo edhe mėsimdhėnėsit tjerė qė pėrkundėr deklarimit pėr respektimin e rregullave tė grevės tė pėrcaktuara nga SBASHK nuk ishin prezentė nė vendet e tyre tė punės.
 
Sipas drejtoreshės Sahiti mbi 80% tė mėsimdhėnėsve janė tė gatshėm ta rifillojnė mėsimin nė mėnyrė qė tė mos humbin nxėnėsit.
 
Ministri Veliu informoi udhėheqjen e shkollės dhe pjesėmarrėsit pėr fillimin e punės sė Komisioneve tė pėrbashkėta qė duhet tė gjejnė zgjidhje sipas marrėveshjes sė 6 tetorit, pėr pėrpjekjet qė po bėn MASHT dhe Qeveria e Kosovės pėr normalizimin e procesit arsimor, kėrkesat e prindėrve dhe tė nxėnėsve pėr rifillimin e mėsimit si dhe rrezikimin e vititi shkollor qė paraqet vazhdimi i grevės. 
 
Zonja Sahiti tha se do tė apelon kolegėt pėr kryerjen e detyrave dhe obligimeve ndėrkaq u bėri apel tė gjithė nxėnėsve qė nesė tė vijojnė mėsimin sipas orarit.
 
Ministri Veliu vizitoi edhe Gjimnazin “Xhevdet Doda” ku u prit nga pėrgjegjėsi i shkollės, profesori Musa Ahmeti. Ahmeti e njoftoi Ministrin se nė shkollė kishte prezentė vetėm 5 mėsimdhėnės, ndėrkaq qė tė tjerėt nuk ishin paraqitur afre nė vendin e punės.
 
Ministri Veliu shprehu mirėkuptim pėr kėrkesat e mėsimdhėnėsve, por informoi pjesėmarrėsit nė takim se vazhdimi i grevės, pėrkundėr marrėveshjes sė Qeverisė me BSPK-nė, rrezikon vitin shkollor dhe ka sjellė humbje tė pakompensueshme pėr nxėnėsit. Edhe nė Gjimnazin “Xhevdet Doda”, mėsimdhėnėsit u shprehėn se janė tė gatshėm pėr rifillimin e punės dhe se greva ka humbur kuptimin e saj.
 
Gjatė kėsaj vizite, Ministri Veliu takoi edhe drejtorin e Shkollės sė Mesme tė Mjekėsisė “Ali Sokoli” z. Hilmi Retkoceri tė cilin e pėrgėzoi pėr normalizimin e procesit arsimor nė interes tė nxėnėsve dhe mbarėvajtjes sė mėsimit.
 
Gjatė ditės sė sotme, zv. Ministri i arsimit Fevzi Berisha dhe kėshilltari i Ministrit Veliu pėr arsim parauniversitar Defrim Gashi vizituan komunėn e Therandės. Nė shoqėrim tė kryetarit Sali Asllanaj, delegacioni i lartė i MASHT vizituan shkollėn fillore “7 Marsi” dhe Gjimnazin “Jeta e re”, ku u takuan me mėsimdhėnės dhe udhėheqėsit e kėtyre vatrave arsimore.
 
Nga kėto dy takime doli nevoja e rifillimit tė menjėhershėm tė mėsimit nė mėnyrė qė tė mos rrezikohet viti shkollor, por qė nė radhė tė parė tė mos humbasin nxėnėsit. Delegacioni i MASHT dhe udhėheqja komunale e Therandės mbajtėn takim me drejtorėt e shkollave fillore e tė mesme tė kėsaj komune.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.