|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosova do tė pranojė "mbikqyrjen ndėrkombėtare" apo kėshilla pas bisedimeve pėr statusin, thotė Kryeministri Kosumi

 
 

 
Prishtinė, 24 tetor 2005 /TN /QIK - Kosova do tė pranojė "mbikqyrjen ndėrkombėtare" apo kėshilla pas bisedimeve pėr statusin, por Perėndimi nuk mund tė vendosė kushte pėr pavarėsinė e Kosovės nga Serbia, ka deklaruar kryeministri Bajram Kosumi nė njė intervistė pėr agjencinė e lajmeve Reuters.

"Pėrfundimisht nuk mund tė ketė kushte apo ndonjė fazė tė ndėrmjetme derisa shtyrje tė tilla po pengojnė pėrparimin ekonomik", tha Kosumi. Kryeministri i Kosovės ka theksuar se njė mision "mbikqyrės apo konsultativ" ndėrkombėtar do tė pranohet pas bisedimeve "si njė garanci psikologjike dhe praktike pėr pakicat se tė drejtat e tyre kontrollohen".
 
Por Kosova, thotė Kosumi, duhet tė jetė njė shtet i pavarur dhe sovran. "Beogradi nuk do tė ketė tė drejtė tė vendosė pėr tė ardhmen e Kosovės. Nėse do tė ishte pyetur Beogradi, sot Kosova ndoshta nuk do tė ekzistonte", ka thėnė kryeminsitrti kosovar.
 
 


 
Kryeministri Kosumi sot pasdite udhėton pėr nė Shqipėri
 
Prishtinė, 24 tetor 2005 /TN /QIK  - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi udhėton sot pasdite pėr vizitė dyditėshe nė Shqipėri me ftesė tė Kryeministrit Sali Berisha.
 
Kryeministri Kosumi nė kėtė vizitė shoqėrohet edhe nga disa ministra tė kainetit tė tij qeveritar. Delegacioni nga Kosova do tė takohet me kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha, pastaj me udhėheqės tė tjerė tė lartė tė institucioneve shtetėrore, si dhe me pėrfaqėsues tė partive politike.

Nė njė njoftim tė Zyrės sė Kryeministrit tė Shqipėrisė thuhet se "Kryeministri Kosumi do tė zhvillojė takime me Kryeministrin shqiptar Berisha, si dhe me drejtues tė partive politike nė vend.
 
Nė kėto takime pritet tė diskutohet pėr thellimin e bashkėpunimit mes Shqipėrisė dhe Kosovės, si dhe pėr zhvillimet nė rajon".

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.