|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kėrkesė pėr rifillimin e mėsimit nė tė gjitha shkollat e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 24 tetor 2005 / TN
 
Nga:     Komiteti i Prindėrve tė Arsimit tė Kosovės (KPAK)

 

Pėr:      Ministrin e MASHT z. Agim Veliu
            Opinionit dhe mediave
            SBASHK-ut
 
 
z. Ministėr,
 
Tė shqetėsuar tej mase me rrjedhat nė arsimin e Kosovės dhe pėr shkak tė humbjeve tė mėdha tė nxėnėsve dhe fėmijėve tanė, por edhe pėr shkak se greva ka humbur kuptimin social dhe ajo mund tė quhet gjithēka por jo mė grevė,
 
Ascociacioni i prindėrve tė Kosovės ndanė shqetėsimin dhe brengėn e thellė pėr gjendjen e rėndė tė arsimtarėve tė tė gjitha niveleve tė arsimit.
 
Ne jemi tė bindur qė kėrkesat e mėsimdhėnėsve janė tė arsyeshme, sikur qė Qeveria dhe MASHT i ka vlerėsuar qė nga fillimi.
 
Mirėpo, pas marrėveshjes sė 6 tetorit 2005 nė mes tė Qeverisė, BSPK-sė dhe Kėshillit grevist si dhe pas fillimit tė punės sė komisioneve tė pėrbashkėta, greva e vazhduar nga SBASHK, konsiderojmė se ėshtė thellėsisht e pakuptueshme, e papranueshme dhe nuk mund tė tolerohet mė nga ne prindėrit.
 
Kjo sidomos pas bėrjes publike tė ofertės sė mundshme tė Qeverisė sė Kosovės e cila i ka dhėnė prioritet nivelimit tė pagave nė sektorin e arsimit, ndėrkaq qė kanė mbetur pėr t’u trajtuar edhe sektorėt tjerė gjatė viteve tė ardhshme.
 
SBASHK-u duhet tė jetė i vetėdijshėm se me grevėn, mė sė shumti humbin fėmijėt, nxėnėsit dhe studentėt. Por edhe sistemi i arsimit dhe Kosova gjithashtu, sepse institucionet e zgjedhura me votėn e lirė janė nė prag tė fillimit tė bisedimeve pėr pavarėsinė e vendit.
 
Ne e kuptojmė kontributin e madh tė arsimtarėve gjatė 15 viteve tė fundit, por i pėrkujtojmė ata se ne prindėrit kemi ndarė nga kafshata e gojės pėr sigurimin e atyre pagave simbolike qė kanė qenė dedikuar vetėm pėr mėsimdhėnėsit.
 
Prandaj, duke marrė parasysh faktin se fėmijėt tanė tash e 4 javė kanė humbur shumė orė mėsimi, duke qenė tė bindur se oferta e Qeverisė sė Kosovės ėshtė e sinqertė dhe ajo e mundshmja pėr shkak tė buxhetit tė pamjaftueshėm dhe restrikisoneve nga organizmat financiarė ndėrkombėtarė, me qėllim tė normalizimit tė procesit arsimor nė tė gjitha shkollat e Kosovės,
 
KPAK, nė emėr tė tė gjithė prindėrve tė Kosovės, kėrkon nga Ju z. Minsitėr, marrjen e tė gjitha masave ligjore qė mėsimi tė rifillojė nė tė gjitha shkollat e Kosovės. Poashtu kėrkojmė pėrgjegjėsi nga drejtorėt e shkollave dhe mėsimdhėnėsit.
 
Prindėrit e Kosovės kėrkojnė mirėkuptim nga SBSHK-u dhe i ftojnė qė sot ta deklarojnė ndėrprerjen e grevės, kurse nga MASHT angazhim tė shtuar pėr realizimin e marrėveshjes sė 6 tetorit.
 
Dr. Mentor Rruka, Kryetar i KPAK

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.