|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deklaratė e Ministrisė sė Arsimit tė Kosovės

 
 

 
24 tetor 2005 /TN 
 
MASHT vlerėson se greva po rrezikon vitin shkollor, megjithėse nė mbi 50% tė shkollave nė Kosovė mėsimi ka rifilluar dhe po stabilizohet. Prandaj MASHT kėrkon nga tė gjithė mėsimdhėnėsit, qė nga nesėr mė 25 tetor 2005, tė fillohet me kryerjen e obligimeve dhe pėrgjegjėsive, kurse nga nxėnėsit e tė gjitha niveleve, tė kthehen nė bangat e shkollės, nė mėnyrė qė tė mos humben mė asnjė orė mėsimi!
 

Mėsimdhėnės tė ēmuar, prindėr dhe nxėnės tė dashur
 

Ministria e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė ka pėrcjell nė vazhdimėsi rrjedhat e procesit tė zhvillimit tė mėsimit dhe pėrkundėr normalizimit nė shumė shkolla, e konsideron tė papranueshme gjendjen nė tė cilėn mė sė shumti humbin nxėnėsit.

MASHT ēmon tė gjithė mėsimdhėnėsit dhe udhėheqėsit e shkollave, tė cilėt duke vlerėsuar situatėn aktuale nėpėr tė cilėn po kalon Kosova, rifilluan mėsimin, treguan pėrgjegjėsi tė lartė pėrballė detyrave e obligimeve si dhe kulturė demokratike e institucionale, nė interes tė nxėnėsve, shkollės dhe normalizimit tė jetės.
 
MASHT vlerėson qė pas arritjes sė Marrėveshjes nė mes tė Qeverisė, BSPK-sė dhe Kėshillit Grevist pėr ndėrprerjen e grevės, nuk pati asnjė arsye pėr vazhdimin e saj dhe kėrkon edhe njė herė nga SBASHK-u qė tė respektojė hirearkinė sindikale dhe tė tregojė kulturė politike e demokratike, sidomos nė prag tė pėrgatitjeve tė institucioneve tė Kosovės pėr realizimin e vullnetit politik, pėr tė cilin punuan e sakrifikuan aq shumė mėsimdhėnėsit tanė.
 
Nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr gjetjen e zgjidhjes, MASHT ka zhvilluar disa herė biseda me udhėheqjen e SBASHK dhe tė BSPK-sė, tė cilėve u ėshtė prezantuar oferta e Qeverisė sė Kosovės, nė suaza tė mundėsive financiare e ligjore pėr plotėsimin e kėrkesave tė mėsimdhėnėsve.
 
MASHT vlerėson se greva po rrezikon vitin shkollor, megjithėse nė mbi 50% tė shkollave nė Kosovė mėsimi ka rifilluar dhe po stabilizohet. Vazhdimi i grevės nė kohėn kur komisionet e pėrbashkėta tė MASHT - SBASHK - MEF kanė filluar punėn pėr gjetjen e zgjidhjes sipas marrėveshjes sė 6 tetorit, tashmė ka humbur ēdo kuptim dhe pėr kėtė deklarohen edhe mėsimdhėnėsit e prindėrit, tė cilėt kėrkojnė menjėherė rifllimin e procesit arsimor.
 
Prandaj MASHT kėrkon nga tė gjithė mėsimdhėnėsit, qė nga nesėr mė 25 tetor 2005, tė fillohet me kryerjen e obligimeve dhe pėrgjegjėsive, kurse nga nxėnėsit e tė gjitha niveleve, tė kthehen nė bangat e shkollės, nė mėnyrė qė tė mos humben mė asnjė orė mėsimi!
 
MASHT fton tė gjithė arsimtarėt, nxėnėsit dhe prindėrit, qė bashkėrisht tė kontribuojnė nė rifillimin e mėsimit nė tė gjitha shkollat e Kosovės.
 
MASHT shpreh vendosmėrinė pėr normalizimin e mėsimit dhe mbetet mė i pėrkushtuari dhe mė i interesuari pėr ngritjen e mirėqenies sė arsimtarėve dhe nė mėnyrė tė vazhdueshme do tė zhvillojė aktivitete pėr pėrmirėsimin e gjendjes materiale tė tyre.
 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.