|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Serwer: E ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian

 
 

 

23 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (22.10.2005) Isabela Ēoēoli - Daniel Serwer, Drejtor i Programit pėr Paqen e Stabilitetin dhe Nismėn Ballkanike nė Institutin amerikan tė Paqes, thotė se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian, megjithėse negociatat pėr satatusin e saj pėrfundimtar do tė jenė tė vėshtira.  Pėr arsye tė ngarkesės sė madhe politike tė negociatave, ai thotė se nuk i duket ide e mirė qė peshėn kryesore tė tyre ta mbajė OKB-ja. 

Zėri i Amerikės:  Zoti Serwer, tani qė komuniteti ndėrkombėtar ka vendosur tė fillojnė negociatat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, duke patur parasysh qėndrimet diametralisht tė kundėrta tė shqiptarėve, qė duan asgjė mė pak se pavarėsia dhe tė serbėve qė janė shprehur pėr njė autonomi mė tė madhe por nė asnjė mėnyrė pavarėsi, si e parashikoni ju ecurinė e negociatave?    

Daniel Serwer:  Unė mendoj se do tė zhvillohen negociata midis autoriteteve nė Prishtinė dhe ekipit ndėrkombėtar si dhe midis Beogradit dhe ekipit ndėrkombėtar. Nuk mendoj se do tė ketė shumė negociata direkte midis Prishtinės dhe Beogradit. Ata mund tė mblidhen sė bashku po tė paraqitet nevoja, por edhe nė Marrėveshjen e Dejtonit tek tė cilat referohen shumė analistė nuk pati bisedime direkte midis palėve nė konflikt. 

Mendoj se dinamika e kėtyre negociatave do tė jetė midis komunitetit ndėrkombėtar dhe palėve. Me sa duket kėtė herė bisedimet do tė jenė midis tė dėrguarit tė OKB-sė dhe palėve. Sinqerisht mua nuk mė pėlqen shumė kjo ide.  Unė nuk mendoj se OKB-ja mund tė pėrballojė ngarkesėn e madhe politike qė pėrfshihet nė kėto negociata.

Mendoj se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara janė mė tė pėrshtatshme pėr t’i pėrballuar ato.  Nė qoftė se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara do tė tėrhiqen pėr tė lėnė OKB-nė tė provojė, pa e pajisur me njė vendim tė qartė pėr statusin, mendoj se OKB-ja mund tė dėshtojė dhe kjo mund tė ketė pasoja katastrofike nė Ballkan sepse mund tė shkaktojė shpėrthimin e dhunės.

Zėri i Amerikės:  Nė botėn e sotme ne kemi ende kombet-shtete.  Pavarėsisht se cili do tė jetė statusi pėrfundimtar i Kosovės, si e shikoni ju konfigurimin e Ballkanit dhe mė gjerė tė Evropės me kėtė entitet tė ri?    

Daniel Serwer:  Nuk mendoj se ne mund ta lejojmė Kosovėn  tė jetė njė pėrjashtim nė Evropė. Ajo nuk mund tė mbetet jashtė programit Evropian. Bashkimit Evropian hyn nė bisedime pėr anėtarėsim vetėm me shtete sovrane.  Duhet ta bėjmė tė qartė qė nė fillim se cilido tė jetė statusi i saj, Kosova do tė bėhet anėtare duke hyrė nė negociata tė drejtpėrdrejta me Bashkimin Evropian si shtet sovran ose si pjesė e Sėrbisė.  Ky i fundit ėshtė njė variant qė vėshtirė se realizohet.

A do tė jetė Serbia gati tė qendrojė jashtė Bashkimit Evropian deri sa Kosova tė pėrmbushė kushtet pėr anėtarėsim? Unė mendoj se jo. A do tė anėtarėsohet Serbia nė Bashkimin Evropian duke patur Kosovėn si pjesė tė saj por pa patur autoritetin tė negociojė nė emėr tė saj?  Mendoj se jo. Tė gjitha kėto do tė diskutohen gjatė negociatave. Nuk e di se cili do tė jetė rezultati i negociatave, por e di se Kosova duhet tė jetė si gjithė pjesa tjetėr e Ballkanit, anėtare e Bashkimit Evropian.

Pra, Kosova duhet tė jetė shtet sovran ose pjesė e njė shteti sovran kur tė hyjė nė Bashkimin Evropian. Ky do tė jetė njė kusht pėr anėtarėsim. Ka disa raste kur pjesė tė shteteve janė lėnė pėrkohėsisht jashtė Bashkimit Evropian, si pėr shembull njė pjesė e Qipros. Por askush nuk ėshtė i kėnaqur me statusin e Qipros. Ėshtė shumė e vėshtirė tė mendohet mėnyra e hyrjes nė Bashkimin Evropian e kėsaj pjese tė Qipros. Nuk mendoj se ky ėshtė njė shembull qė Brukseli kėrkon tė ndjekė nė tė ardhmen.        

Unė mendoj se rruga e Kosovės ėshtė e qartė. Ajo do tė arrijė atje si njė shtet sovran ose si pjesė e njė shteti sovran. Kjo do tė vendoset gjatė negociatave.

Zėri i Amerikės:  Krahas hartės ndoshta tė re politike tė rajonit tė Ballkanit, si e parashikoni zhvillimin e dinamikės sociale nė Kosovė?  A ėshtė realisht i mundur pajtimi mes komuniteteve shqiptare dhe serbe?    

Daniel Serwer:  Ekziston njė bazė e vogėl pajtimi midis pak njerėzve. Mendoj se ka tė rinj qė shkojnė mirė me njėri-tjetrin, tė cilėt kanė organizuar aktivitete tė rėndėsishme sė bashku, si fushatat kundės korrupsionit e tė tjera. Por nė pėrgjithėsi ėshtė bėrė shumė pak nė kėtė drejtim. Kufizimet e lėvizjes sė lirė kanė qenė tė mėdha. Serbia ka ndaluar kosovarėt, tė cilėt i konsideron shtetas tė saj, tė hyjnė nė Serbi, duke refuzuar tė pranojė dokumente tė Kombeve tė Bashkuar ose targa makinash tė OKB-sė. 

E njejta gjė edhe nė Kosovė.  Kėto janė kufizime tepėr tė rėnda tė lirisė sė lėvizjes, qė pengojnė marrėdhėniet midis serbėve dhe shqiptarėve. Sipas mendimit tim ajo qė kėrkon Beogradi ėshtė qė serbėt tė ndihen nė territorin e tyre nė Kosovė. Ata kėrkojnė njė ndarje etnike. Kjo ėshtė njė zgjidhje qė u provua dhe dėshtoi nė Bosnjė dhe nuk mendoj se duhet tė praktikohet pėrsėri.

Zėri i Amerikės:  Cili do tė ishte rezultati logjik i negociatave qė do tė pranohej nga tė dy palėt?

Daniel Serwer:  Tė gjithė pėrpiqen tė mė bėjnė tė shpreh mendimin tim lidhur me rezultatin e negociatave. Nuk ka rėndėsi se ēfarė mendoj unė. Do tė jetė njė zgjidhje komplekse, me shumė marrėveshje dhe jo njė status tė vetėm.  Probleme si shtetėsia, kompensimi pėr rrogat dhe pensionet e prapambetura, borxhet tek banka botėrore dhe njė seri problemesh tė tjera do tė duhet tė zgjidhen.

Nuk do tė ēuditesha tė shikoja disa institucione tė pėrbashkėta midis Kosovės dhe Serbisė.  Kosova ndodhet nė Ballkan, ka njė pakicė serbe e cila duhet tė lejohet tė qendrojė atje dhe tė ruajė kulturėn dhe monumentet e saj.  Ka mjaft raste nė botė kur armiqtė e sotėm janė bėrė miqtė mė tė ngushtė tė sė nesėrmes.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.