|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Aksione kundėr krimit tė organizuar nė Evropė, pas vrasjes sė njė politikani italian

 
 

 

23 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (22.10.2005) Sabina Castelfranco - Dhjetra arrestime janė bėrė kudo nė Evropė nė kuadrin e masave kundėr krimit tė organizuar pas vrasjes sė njė politikani nė Kalabri tė Italisė jugore. Ndėrkohė, politikanėt italianė po reagojnė ndaj njė deklarate tė bėrė nga prokurori i ri i anti-mafias, sipas tė cilit njė nga bosėt kryesorė mafiozė tė vendit, i cili prej 40 vjetėsh i ka shpėtuar drejtėsisė, vazhdon tė mbrohet nga politikanėt dhe nga zyrtarėt e policisė.

Policia italiane thotė se mbi 50 vetė nė tė gjithė Evropėn janė arrestuar pėr trafik droge, nė kuadrin e hetimeve rreth njė rrjeti ndėrkombėtar tė kontrolluar nga ndrangheta me qendėr nė Kalabri.

Operacioni dyditor ka ēuar nė arrestime nė Itali, Spanjė, Francė, Belgjikė, Holandė dhe Serbi e Mal tė Zi. Nga kėrkimet u sekuestruan mė shumė se 45 kilogram kokainė.

“Pėr shumė vite me radhė, trafiku ndėrkombėtar i kokainės ėshtė kontrolluar kryesisht nga organizata kriminale 'ndrangheta’”, thotė Komandanti i Policisė Gianpaolo Ganzer.

Autoritetet thonė se n'drangheta cilėsohet sot si grupi mė i rrezikshėm dhe mė i fuqishėm i krimit nė Itali, i cili ka zėnė vendin e Mafias siciliane. Arrestimet u bėnė si kundėrpėrgjigje ndaj vrasjes tė dielėn tė nėnkryetarit tė qeverisė rajonale tė Kalabrisė.

Hetimet rreth vrasjes sė kėtij politikani tė qendrės sė majtė vazhdojnė por mendohet se autore e vrasjes ėshtė 'ndrangeta.

Ministri i brendshėm italian Giuseppe Pisanu tha se po dėrgon forca tė tjera tė specializuara nė Kalabri.

"Ne e shohim 'ndranghetėn si njė shumėkombėshe tė madhe tė krimit e cila ka bazėn e saj historike nė Kalabri."

Ai shtoi se kjo nuk do tė jetė thjesht njė kundėrgoditje e pėrkohshme por njė angazhim qė do tė zgjasė deri sa kjo organizatė e krimit tė jetė mposhtur. 

Ndėrkohė, politikanėt reaguan ndaj komenteve tė prokurorit tė ri tė antimafias Pietro Grasso, i cili tha se politikanė dhe zyrtarė tė policisė vazhdojnė tė mbrojnė bosin kryesor tė mafias  Bernardo Provenzano dhe se kjo ėshtė arėsyeja qė ai vazhdon t’i shpėtojė drejtėsisė prej 4 dekadash.

“Zoti Grasso tha se njerėz tė profesioneve tė ndryshėm, politikanė, biznesmenė dhe zyrtarė policie vazhdojnė ta mbrojnė bosin e mafias duke lejuar qė ai t’i shpėtojė drejtėsisė”, tha zoti Grasso..

Ministri i Drejtėsisė Roberto Castelli tha se prokurori i antimafias duhet tė japė shpjegime pėr komentet e tij. Por zoti Grasso tha se nė komentet e tij nuk kishte asgjė tė re. Politikanėt janė tė ndarė midis atyre qė mendojnė se deklaratat e prokurorit ishin tė guximshme dhe atyre qė thonė se kishin mbetur tė habitur dhe kėrkojnė sqarime pėr kėto deklarata.                          


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.