|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Reagime tė ndryshme pas raportit tė OKB-sė pėr vrasjen e ish-kryeministrit libanez

 
 

 

22 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (21.10.2005) - Siria e cilėsoi si tė pabazė dhe tė motivuar politikisht, raportin e OKB-sė, qė e lidh njė prej zyrtarėve tė saj tė lartė tė zbulimit me vrasjen e ish Kryeministrit tė Libanit Rafik Hariri.

Hetuesi i OKB-sė, Detlev Mehlis, botoi dje raportin prej 54 faqesh ku thuhet se vrasja ishte e planifikuar para disa muajsh.  Ai thotė se tė dhėna tė shumta tė ēojnė nė njė drejtim, nė pėrfshirjen e Sirisė dhe Libanit. Ish kryeminsitri Hariri u vra nė shkurt nga shpėrthimi i njė makine bombė. 

Mes personave tė pėrfshirė nė atentat ėshtė shefi i shėrbimeve siriane tė zbulimit, i cili ėshtė kunati i Presidentit tė Sirisė Bashar al-Asad.

Nė Bejrut ligjvenėsit anti-sirianė, tė cilėt dyshonin prej kohe nė pėrfshirjen e Sirisė, e pėrshėndetėn raportin dhe bėnė pėrsėri thirrje qė Presidenti i Libanit Emile Lahud, njė aleat i ngushtė i Sirisė, tė japė dorėheqjen.

Tė martėn zoti Mehlis do tė informojė Kėshillin e Sigurimit pėr raportin e tij, i cili pritet ta izolojnė mė tej kėtė vend.

Shtetet e Bashkuara reagojnė pėr raportin e OKB-sė

Sekretarja e Shtetit Condoleezza Rice tha se raporti i Kombeve tė Bashkuara pėr vrasjen e ish-kryeministrit libanez Rafik Hariri, qė implikon zyrtarė sirianė dhe libanezė ėshtė shumė shqetėsues. Ajo thotė se pėrpjekjet diplomatike tė Shteteve tė Bashkuara pėr kėtė ēėshtje do tė bėhen nė kuadrin e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.

Zyrtarėt amerikanė e prisnin qė nė raport do tė flitej pėr lidhje tė figurave siriane dhe libaneze tė shėrnbimeve tė fshehta me vrasjen e Haririt dhe sekretarja Rice ėshtė kosultuar me zyrtarė tė lartė rusė, britanikė dhe francezė ditėt e fundit, si edhe me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Kofi Annan pėr hapat e mundshme.      

Sekretarja e Shtetit bėri komentet e para pėr raportin e hetuesit tė OKB-sė Detlev Mehlis nė shtetin e saj tė Alabamės, ku ajo ka ftuar Sekretarin e Jashtėm britanik, Jack Straw pėr tė kaluar fundjavėn.

Ajo u tha gazetarėve qė udhėtojnė me tė se edhe njė lexim fillestar i raportit, ėshtė trodnitės, pasi implikon zyrtarė sirianė dhe se duket qartė se Siria nuk ka bashkėpunuar nė hetimin e OKB-sė.

Ajo tha se Shtetet e Bashkuara do tė konsultohen me anėtarė tė tjerė tė Kėshillit tė Sigurimit gjatė dy ditėve tė ardhshme dhe se kėshilli qė do tė mblidhet gjatė dy ditėve tė ardhshme pėr kėtė ēėshtje do tė jetė qendra e vendim-marrjes pėr hapat e mėtejshme.

Nė Washington, zyrtari mė i lartė i Departamentit tė Shtetit pėr Lindjen e Mesme, David Welch bėri komente edhe mė tė detajuara.

Zoti Welch, nėnsekretari i shtetit pėr ēėshtjet e lindjes sė afėrt tha  nė Qendrėn e Shtypit nė Washington se pėrfundimet kryesore tė hetimit, sjellin implikime tė rėnda.

“Cilat janė kėto elemente? Po i pėrsėris edhe njė herė pėr ju. Ky krim ėshtė kryer pėr motive politike. Sė dyti, mesa duket ka patur njė konspiracion tė sofistikuar, organizimi i sė cilės ėshtė shpjeguar me hollėsi nė raport. Sė treti, pėrmenden deklarata tė rreme, mungesė bashkėpunimi dhe dėshmi tė sajuara dhe arrihet nė pėrfundimin se prokurori ka arsye qė tė japė argumentin qė ishte marrė njė vendim pėr tė vrarė Rafik Haririn dhe se kjo nuk mund tė bėhej pa miratimin e zyrtarėve tė lartė sirianė dhe nuk mund tė ishte organizuar pa bashkėpunimin e homologėve tė tyre libanezė”.

Zoti Welch tha se Shtetet e Bashkuara janė nė krah tė popullit libanez, tė familjeve tė viktimave tė sulmit me makinė bombė ndaj zotit Hariri shkurtin e kaluar dhe nė krah tė komunitetit ndėrkombėtar, duke  bėrė thirrje pėr tė gjetur fajtorėt pėr atė qė ai e quajti njė akt tė tmerrshėm.

Ai theksoi se Shtetet e Bashkuara tėrhoqėn ambasadorin e tyre nga Damasku, pak pas vrasjes sė ish-kryeministrit dhe kanė vendosur disa sanksione kundėr qeverisė sė Damaskut, nė bazė tė njė ligji miratuar nga Kongresi para dy vjetėsh.

Presidenti Bush mund tė vendosė masa mė tė ashpra ndėshkuese, nė bazė tė ligjit. Pėrveē shprehjes sė shqetėsimeve pėr vrasjen e Haririt, administrata e Presidentit Bush ka thėnė se Siria ka lejuar ekstremistė islamikė  tė kalojnė tranzit nė territorin e saj, pėr t’u bashkuar me kryengritėsit nė Irak, si edhe ka mbėshtetur fraksionet palestineze qė janė kundėr pėrpjekjeve pėr paqe me Izraelin.

Nė njė dėshmi nė senat kėtė javė, Sekretarja Rice tha se administrata po shyrton masat diplomatike lidhur me aktivitetet siriane dhe iraniane nė lidhje me Irakun, por se gjithashtu nuk do tė pėrjashtonte mundėsinė e pėrdorimit tė forcės, duke shtuar se ajo nuk mund tė komentonte mbi kompetencat qė i takojnė presidentit.    


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.