|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Hungaria thotė se ka prodhuar njė vaksinė pėr gripin e shpendėve tė efektshme tek njerėzit

 
 

 

22 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (21.10.2005) - Ministri hungarez i shėndetėsisė Jeno Racz tha se provat me vaksinen e gripit tė shpendėve tė prodhuar nga vendi i tij tregojnė se vaksina ėshtė 100 pėrqind e efektshme tek njerėzit.

Shtypi hungarez thotė se 8 vende kanė shprehur interes pėr vaksinėn. Edhe vende tė tjera, pėrfshirė Shtetet e Bashkuara po punojnė pėr njė vaksinė kundėr gripit tė shpendėve.

Ndėrkohė zyrtarėt tailandezė tė shėndetėsisė thonė se djali shtatė vjeēar, i njė burri qė vdiq kohėt e fundit nga gripi i shpendėve, po pėrmirėsohet dhe ai pritet qė ta marrė veten plotėsisht.
 
Ende nuk dihet nė se ai e mori virusin nga i jati, apo nga kontakti me shpendėt.  Nė Hong Kong, autoritetet thanė se do tė mbyllin kufirin me Kinėn, nėse virusi i gripit tė shpendėve shndėrrohet nė njė formė qė transmetohet mes njerėzve. 

Virusi u gjet kėtė javė nė shpendė tė rajonit tė Mongolisė sė Brendshme.  Gripi i shpendėve ka shkaktuar vdekjen e mbi 60 personave nė Azi qė nga viti 2003. 

Firma farmaceutike zvicerane Roche, njoftoi se ra dakort tė negociojė me 4 firma tė tjera pėr t’i lejuar ato tė prodhojnė variante tė ilaēit Tamiflu, qė pėrdoret pėr trajtimin e gripit tė shpendėve tek njerėzit.

Marrėveshjen e bėnė tė ditur dy senatoirė amerikanė pas takimit me drejtues tė firmės zvicerane.  Firma Roche mban patentėn eskluzive tė ilaēit Tamiflu, qė po blehet nga qeveri tė ndryshme nė mbarė botėn.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.