|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bashkimi Evropian bie dakord tė hapė bisedimet pėr marrėveshjen e bashkėpunimit me Bosnje-Hercegovinėn

 
 

 

22 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (21.10.2005) - Komisioni Evropian ka rėnė dakord tė fillojė bisedimet pėr njė marrėveshje bashkėpunimi me Bosnje-Hercegovinėn qė mund tė ēojė nė anėtarėsimin e kėtij vendi ballkanik nė Bashkimin Evropian.

I dėrguari i lartė ndėrkombėtar pėr Bosnjen Paddy Ashdown, e pėrshėndeti vendimin duke thėnė se kjo mund tė shėnojė fillimin e fundit tė misionit tė tij atje.

Megjithatė Komisioni Evropian tha sot se Bosnja duhet tė reformojė policinė e saj tė ndarė nė baza etnike dhe tė bėjė ndryshime strukturale, nė mėnyrė qė diskutimet tė jenė tė suksesshme.

Pėrfaqėsuesit e Bashkimit Evropian nuk dhanė ndonjė afat pėr bisedimet por lanė tė kuptohet se ndoshta fillojnė nga fundi i vitit. Vendimi i Komisionit Evropian, duhet tė miratohet nga vendet anėtare tė organizatės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.