|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Asht turp pėr Ferizajn, qė njė rrugė a shesh tė ketė emrin e E.H., kėtij monstri tiranik mishngranės tė shekullit bashkėkohor...!

 
 

 
21 tetor 2005 /TN

Nga
Sami Repishti

Personalisht, jam arrestue, torturue, dhe dėnue me 15 vjet burg tė randė nė moshėn 21 vjeēare, qė nga viti 1946, nga aparati shtypės i kriminelit komunist E.H. Njera nga akuzat ka qenė kėrkesa ime pėr Bashkimin e Kosovės me Shqipninė. Pėr 60 vjet me rradhė, e papushim, kam punue pėr suksesin pėrfundimtar tė popullit kosovar, e pavarėsinė e plotė tė Kosovės shqiptare.


I nderuari zoti Rexhepi,

Kėto ditėt e fundit, kam lexue nė gazetėn ILLYRIA tė Nju Jork-ut (nr. 1482, dt. 23-26 shtator 2005, f. 14), nji artikull, qė mbante titullin: "Kosovė, 500 firma pėr Enver Hoxhėn", dhe "Korrieri" Tiranė. Sipas kėtij artikulli, rreth "… 500 nėnshkrime tė protokolluara dhe tė dorėzuara nė Komisionin pėr Emėrtimin e Rrugėve dhe Shesheve, nėpėrmjet tė cilave, kėrkohet emėrtimi i njė rruge a sheshi me emrin e ish - udhėheqėsit komunist nė qytetin Ferizaj."

Ky propozim, shkruhet nė artikull, pėrkrahet nga zyrtarėt e lartė tė komunės Ferizaj, Remzi Hasani, Rexhep Sadiku e Hamdi Reka (kryetar i Shoqatės pėr Bashkimin Gjithėkombėtar), i cili, shprehet kėshtu: " …Ferizaj, ėshtė njė qytet revolucionar. Ėshtė turp qė njė rrugė a njė shesh mos tė ketė emrin e Enver Hoxhės, kėtij kolosi tė historisė sonė…etj."

Nji informatė e tillė, ka tronditur thellėsisht lexuesit e bashkėsisė shqiptaro - amerikane. Shumica e tyne, janė viktimė e pafajshme ose familjarė tė viktimave tė terrorit 45 vjeēar komunist nė Shqipni, nji sistem i frymėzuem e i imponuem kryesisht nga satrapi aziatik, E.H.

Kur mendohet se kėrkuesit, janė individė me nji shkallė arsimore pak e shumė tė naltė, nji kėrkesė e kėtillė kalon kufijtė e sė zakonshmes. Ajo paraqitet si nji shtrembėrim i qėllimshėm i realitetit komunist enverist nė Shqipni dhe nji monstruozitet moral, njikohsisht.

Tė zėsh me gojė emnin e dikatorit mė tė keq, qė ka njohur atdheu ynė shqiptar nė historinė e tij tremijėvjeēare Ballaban Pasha, Esat Toptani, Haxhi Qamili dhe Sinan Hasani juaj, janė tė vegjėl para tij, tė tregosh respekt pėr kėtė figurė, qė trathtoi ēdo gjė, qė asht ma e shejtė pėr ēdo shqiptar, qė nga humbja e pavarėsisė shqiptare nė 1945 - 1948, deri tek trathtia e madhe, qė ai i bani Kosovės martire gjatė gjithė jetės sė tij, t'a quash atė "kolos i historisė sonė", tregon se "historianėt" e revizionizmit komunist shqiptar tė Kosovės, janė aq symbyllur dhe fanatikė, sa qė nuk shohin gjakun e pafajshėm tė mė shumė se 6.000 vėllazėnve dhe motrave tė pushkatuem ose tė vrarė nė torturė nga monstri komunist nė Shqipni;
 
do tė thotė tė mos dėgjosh gjamet, ulėrimat, vajtimet e ma shumė se 50.000 tė burgosunve politikė e tė familjeve tė tyne (shumė nga ata tė denuem pse kėrkuen bashkimin e Kosovės me Shqipninė);
 
do tė thotė tė mos kesh asnji ndjenjė njerėzore pėr familjet e internuera prej vitit 1945 dhe deri nė vitin 1990, katėrdhetė e pesė vjet pa nderpremje;
 
do tė thotė tė mos kesh asnji shqetėsim pėr qindra mijėra punėtorė, qė u banė robėr modernė tė punishteve shtypėse shtenore;
 
tė injorosh qindra mijėra fshatarė, bujkrobė tė klikės sunduese, qė i shfrytėzoi deri nė palc nė kooperativat bujqėsore, qė nuk ushqyen as edhe familjet e tyne;
 
don me thanė tė mos mėshirosh mijėra intelektualė tė aftė dhe tė ndershėm shqiptarė, qė u zhdukėn pa gjurmė, u mbytėn nė burgjet e errėta komuniste shqiptare, ose u internuen nė fshatrat ma tė humbuna tė Shqipnisė, qė tė ndėrpritej krijimtaria e tyne, dhe qė shpiegon shkretėtirėn letrare tė Shqipnisė pėr ma shumė se 45 vjet…

I nderuemi zoti Rexhepi,

Pėrsonalisht, jam arrestue, torturue, dhe dėnue me 15 vjet burg tė randė nė moshėn 21 vjeēare, qė nga viti 1946, nga aparati shtypės i kriminelit komunist E.H. Njera nga akuzat, ka qenė kėrkesa ime pėr Bashkimin e Kosovės me Shqipninė. Pėr 60 vjet me rradhė, e papushim, kam punue pėr suksesin pėrfundimtar tė popullit kosovar, e pavarsinė e plotė tė Kosovės shqiptare.

Sot, kam kėnaqėsinė e madhe tė shoh se Kosova asht e lirė, shtet qė po lind nėn protektoratin e OKB-s, me pushtetet e veta legjislative, ekzekutive dhe pjesėrisht gjyqsore, e nė pėrgaditje pėr fazėn ė fundit: pėrcaktimin e statusit final tė Kosovės.

E gjithė bota shqiptare, asht e mobilizueme, pėr nji qėllim kaq tė naltė, nė tė dy anėt e kufinit artificial shqiptar. Synimi i ēdo shqiptari sot, asht tė ndėrtohet nji Kosovė e lirė, e pavarun, demokratike, e bashkueme dhe europiane…

Besoj, se edhe ju jeni dakord me kėtė pėrcaktim.

Por "demokraci", nuk do tė thotė aprovimi, dhe akoma ma keq, naltsimi, himnizimi i diktaturės sė proletariatit, shpikja ma e shemtueme e shekullit njizet. Me ngritė "komunizmin" e sidomos "enverizmin", si forma ma e pėrēudnueme e komunizmit nė Europė, don me thanė, njeriu duhet tė jetė ose krejt ekstra-territorial, banor i nji bote tjetėr jashtė botės sonė tė pėrbashkėt, ose nji qėllimkeq, qė pėrpiqet tė sjellė mbrapa katastrofen vdekjeprurėse tė Shqipnisė ish-rregjimin enverist.

Vetėm kėshtu e kuptoj unė pėrpjekjen me "rihabilitue" ose ma keq "me nderue" E.H. kėtė pjellė tiranike tė historisė sonė bashkėkohore. Prandej, asht turp pėr Ferizajn, qė nji rrugė a shesh tė ketė emrin e E.H., kėtij mostri mishngranės tė shekullit tonė bashkėkohor…!

Si vėlla shqiptar, e quej pėr detyrė morale dhe qytetare tė dorės sė parė me ēfaqė mendimin tim, nė lidhje me "kerkesėn" e masipėrme.

Uroj me gjithė zemėr qė tė vini dorėn nė zemėr, e tė gjykoni me zemėr tė hapun dhe mendje tė lirė tė kaluemen tragjike tė 3.5 milion vėllazėnve e motrave tueja  shqiptarė nė ish- Shqipninė komuniste, para se tė merret vendimi i fundit.

Unė kam besim nė arsyen dhe ndėrgjegjėn tuej.


Me nderime mė tė mira,
Sami Repishti Ph.D.
City University of New York
Ish i burgosun politik (1946 - 1956)
dhe aktivist pėr tė Drejtat e Njeriut.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.