|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Raport i ri mbi lirinė e shtypit nė botė: Shqipėria nė vendin e 62-tė

 
 

 

21 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (20.10.2005) Ardita Simiēia, Uashington

Organizata pėr lirinė e shtypit Gazetarėt pa Kufi, nxori sot raportin e pėrvitshėm mbi lirinė e shtypit nė botė. Shqipėria ka shėnuar kėtė vit njė rėnie, duke u renditur 12 vende mė poshtė se vitin e kaluar.  Ndėrkohė Kosova pėr herė tė parė shfaqet nė raportet e kėsaj organizate,  nė vend tė 100 nga 167 vende gjithsej, pra me probleme tė shumta pėrsa i takon shtypit. Nė njė bisedė pėrfaqėsuesja e kėsaj organizate pėr Evropėn, Paskal Bonamur foli pėr faktorėt kryesorė mbi tė cilėt u bazua organizata pėr klasifikimin e saj:

“Faktori kryesor i rėnies sė Shqipėrisė nė renditje”, thekson zonja Bonamur, “ishte dhuna fizike e ushtruar nga njė zyrtar i qeverisė lokale tė Korēės ndaj gazetares, Juliana Dimitri, gjatė njė debati tė tij politik me njė rival”. Siē shpjegon shefja e zyrės pėr Evropėn e Organizatės Gazetarėt pa Kufi, raporti ėshtė bazuar nė rezultatet e njė pyetėsori me 50 kritere, qė plotėsohet nga dy burime tė pavarura nga shtatori 2004 deri nė shtator 2005.

Problem tjetėr serioz nė Shqipėri ėshtė ndikimi i interesave tė biznesit mbi shtypin, gjė qė bėn tė nevojshme kualifikimin e gazetarėve pėr tė balancuar nevojat financiare tė shtypit me pėrgjegjėsinė e tyre pėr informim tė pavarur:

“Gazetės i duhen fonde, por ekziston edhe problemi i etikės profesionale dhe vija ndarėse ndėrmjet kėtyre dy pėrparėsive pėr fat tė keq nė Shqipėri ėshtė disi e zbehtė. Zgjidhje tė mundshme tė kėtij problemi,  do tė ishin ndryshime nė kodin ligjor dhe caktimi i standarteve pėr shtypin qė pėrputhen me ato ndėrkombėtare”.

Por ky ėshtė njė problem qė kėrkon shumė kohė, thotė zyrtarja e organizatės. Raportet pėr lirinė e shtypit nė botė, Organizata Gazetarėt pa Kufi filloi t’i botojė para 4 vjetėsh dhe sivjet, pėr herė tė parė nė to ėshtė renditur edhe Kosova. Kosova ndodhet nė vendin e 100-tė nga 167 vende nė renditje.

“Kjo renditje tregon se Kosova ka marrė vlerėsim shumė tė dobėt. Njė ndėr arsyet ėshtė vrasja e njė gazetari tė sė pėrditshme Bota Sot nė muajin qershor nga plagėt e marrė nga persona tė paidentifikuar”.

Sipas zonjės Bonamur,  njė problem i mprehtė nė Kosovė,  ėshtė anėshmėria e shtypit nė vija etnike:

“Nė Kosovė gjendja ėshtė veēanėrisht e vėshtirė pasi ka komunitete tė ndryshme tė detyruara tė bashkėjetojnė me njėri-tjetrin.  Kjo ka ēuar edhe nė politizimin e gazetarėve”.

Megjithatė, zonja Bonamur shprehet optimiste se Kosova do tė lėvizė nė njė pozicion mė tė mirė me konsolidimin e demokracisė dhe se me pėrparimin e procesit politik do tė pėrmirėsohet edhe liria e shtypit. Ky ėshtė edhe funksioni i kėtij raporti, thotė zyrtarja, pra vėzhgimi nga afėr i mbarėvajtjes sė lirisė sė shtypit nė vende tė ndryshme nga njė vit nė tjetrin. 
 
Organizata Gazetarėt pa Kufi nuk ėshtė e angazhuar nė ndihmė tė drejtėpėrdrejtė pėr shtypin nė kėto vende, por pėrdor kėtė raport si mjet pėr tė ushtruar presion mbi qeveritė pėrkatėse qė t’i krijojnė hapėsirėn e nevojshme shtypit tė lirė. 

Raporti arrin nė njė numėr pėrfundimesh interesante, dhe disi tė papritura: Pėr shembull, nuk ka lidhje ndėrmjet zhvillimit ekonomik tė njė vendi dhe nivelit tė lirisė sė shtypit.  Pėr shembull disa vende  si Benini dhe Mali,  renditen mė lart edhe se vende anėtare tė Bashkimit Evropian si Italia dhe Spanja.  
 
Raporti thekson gjithashtu se liria e shtypit nuk varet nga jetėgjatėsia e njė shteti dhe se ka edhe shtete tė sapo-krijuara si Sllovenia, Estonia, Letonia, apo Bosnje-Hercegovina, qė renditen lart nė listė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.