|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova falėnderon FMN-nė pėr kėshillat dhe rekomandimet nė ekonomi

 
 

 
Prishtinė, 21 tetor 2005 /TN /QIK – Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot nė rezidencėn e tij nė Velani, njė delegacion tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN), tė kryesuar nga zoti Mark Oboen (Marc Auboin).
 
Presidenti Rugova tha se me shefin e misionit tė FMN-sė z.Oboen ka biseduar pėr nevojėn e stabilitetit dhe pėr politikėn makro ekonomike tė Kosovės, pėr tė cilat kėshilla dhe rekomandime tha se e falėnderon.

Presidenti tha se deri tash institucionet janė kujdesur qė tė kenė "njė politikė tė mirė fiskale, tė ofrojmė mė shumė vende tė punės, sidomos pėr tė rinjtė e Kosovės dhe trendet janė pozitive".
 
Presidenti ėshtė shprehur qė Kosova tė jetė sa mė shpejt anėtare e Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN-sė). "Kjo gjithsesi vjen me pavarėsinė e Kosovės, qė do tė na hapte mė shumė mundėsi pėr zhvillimin tonė tė ardhshėm, pėr popullin e Kosovės".

Presidenti Rugova tha se gjatė javės sė ardhshme do tė takohet me delegacionin pėrfaqėsues pėr bisedime, ndėrsa nė takimin e mėparshėm janė rregulluar shumė ēėshtje. Presidenti u rikujtoi gazetarėve se grupet punuese po punojnė, ndėrsa sa i pėrket dilemės sė shtruar nė njė pyetje nėse ka kontradikta nė Grupin Negociator, ai iu pėrgjegj qartė, se nuk mund tė ketė qėndrime tė ndryshme rreth pavarėsisė.

"Aty nuk mund tė hyjnė njerėzit nė kontradikta. Njė qėllim e kemi, pavarėsinė e Kosovės, grupet punuese, ekspertėt dhe politikanėt", nėnvizoi Presidenti Rugova.

Kreu i delegacionit tė FMN-sė, Mark Oboen, tha se me Presidentin Rugova kanė diskutuar pėr zhvillimet gjatė tri-katėr vjetėve tė fundit. "Kėto zhvillime ne i kemi parė si pozitive, nė veēanti pėr zhvillimin e njė ambienti tė mirė dhe favorizues sidomos pėr sektorin privat, i cili ēon nė njė punėsim mė tė madh", tha ai.
     
Ai tha se qėllimi i vizitės sė delegacionit ishte qė tė kėshillojė ministrin e Financave dhe Thesarin e Kosovės pėr nevojat e buxhetit tė vitit 2006, dhe pėr vėmendjen nė njė politikė e cila do tė ēonte drejt zhvillimit, punėsimit etj.

Nė kėtė takim mori edhe ministri i Ekonomisė dhe Financave Haki Shatri.

 
Presidenti Rugova dekoroi me Medaljen e Artė tė Pavarėsisė, Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės

Prishtinė, 21 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės dr.Ibrahim Rugova, sot me dekret tė veēantė dekoroi me Medaljen e Artė tė Pavarėsisė Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, nė 30-vjetorin e themelimit tė saj, pėr meritat e saj pėr lirinė dhe pavarėsisėn e Kosovės. Dorėzimi i Medaljes do tė bėhet sė shpejti nė nė njė ceremoni tė veēantė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.