|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Fondi shqiptaro amerikan i Ndėrmarrjeve ka investuar afėr 62 milionė dollarė nė ekonominė shqiptare

 
 

 

21 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (20.10.2005) Armand Mero, Tirane

Fondi shqiptaro amerikan i Ndėrmarrjeve ka investuar afėr 62 milion dollarė nė shumė sektor tė ekonomisė shqiptare.

Drejtuesit e kėtij fondi aktiviteti i tė cilit nisi 10 vjet mė parė me njė financim tė qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara thanė sot se Transparenca, sundimi i ligjit dhe korrupsioni janė disa nga ēėshtjet me tė cilat Shqipėria duhet tė pėrballet nė tė ardhmen.

Nė fillim tė viteve ’90 Shtetet e Bashkuara ngritėn njė program i cili kishte si qėllim nxitjen e zhvillimit tė sektorit privat nė ish vendet komuniste. Ky program financiar u konsiderua si njė mundėsi alternative e ndihmės sė huaj pėr tė vepruar jashtė burokracisė tradicionale administrative. Nė Shqipėri Fondi shqiptaro amerikan i ndėrmarrjeve lindi nė vitin 1994 dhe ushtroi aktivitetin jashtė kornizave tė njė asistence financiare, si njė investitor direkt qė financon biznese fitimprurėse.

Nė 10 vjet ka realizuar 62 investime nė 25 kompani duke investuar nė totral 62 milion dollarė e duke dyfishuar nė kėtė mėnyrė kapitalin fillestar qė ishte akorduar nga qeveria e shteteve tė Bashkuara. Investimi mė i madh ėshtė Banka amerikane e Shqipėrisė, po ashtu dhe pėrfshirja nė koncesionin e aeroportit Nėnė Tereza . Ndėrkohė qė shtrirja e tij ėshtė nė shumė sektorė tė ekonomisė qė nga kompanitė e sigurimeve deri te aktivitetet prodhuese.

Kryetari i nderit i kėtij Fondi, Dominik Scalione tha sot se gjatė kėtyre viteve ėshtė bėrė njė punė e madhe dhe e vėshtirė:

"Qėllimi i parė ka qenė hapja e vendeve tė punės dhe sė dyti tė nxisim inisiativėn e lirė private me sa mė shumė kishim mundėsi nėpėrmjet financimeve tona, tė nxisnim eksportet dhe tė reduktonim importet".

Ndėrsa kryetari i Bordit tė Fondit Michael Granoff u shpreh se aktiviteti nė Shqipėri ėshtė njė nga eksperiencat mė tė suksesshme pavarėsisht problemeve tė hasura vecanėrisht nė 5 vitet e para pėr shkak tė trazirave civile, skemave piramidale korrupsionit tė gjerė dhe varfėrisė sė madhe.

Ashtu si dhe tė gjithė investitorėt e tjerė tė huaj, edhe pėrfaqėsuesit e Fondit theksojnė se vendosja e rregullave tė tregut dhe funskionimi i institucioneve do tė krijojnė mė shumė mundėsi.

"I gjithė ky progress i bėrė nė kėto 10 vite paraprin sfidat qė e presin Shqipėrinė. Transparenca, sundimi i ligjit dhe korrupsioni janė disa nga cėshtjet qė Shqipėria duhet tė pėrballojė nė vitet nė vijim. Janė tė vėshtira pėr ėshtė njė luftė qė vlen tė luftohet" tha zoti Granoff.

Kompanitė nė tė cilat Fondi shqiptaro amerikan i Zhvillimit ka investuar kanė kontribuar me mė shumė se 419 milion dollarė nė Prodhimin e Brendshėm bruto tė vendit dhe kanė krijuar mbi 2700 vende pune. Mė shumė se sa tek financimet, Fondi ofron ndihmesė nė drejtimin e aktiviteteve private, nė teknologjinė e informacionit si dhe nė praktikat mė tė avancuara tė drejtimit financiar. /al


PNUD nė mbėshtetje tė projekteve nė Shqipėri

21 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (20.10.2005) Ilirian Agolli, Tirane

Ndihmės - administratori i PNUD-it dhe drejtori i Zyrės Rajonale pėr Europėn, Kalman Mishei, i tha  Zerin e Amerikes se Programi i OKB-se pėr Zhvillim do ta mbėshtesė Shqipėrinė nė realizimin e katėr projekteve tė tjera madhore.

Ndihmat kanė tė bėjnė me regjistrimin e ekonomisė informale, vendosjen e internetit nė shkolla, njohjen ndėrkombėtare tė turizmit shqiptar dhe kthimin nė atdhe tė dijetarėve tė fushave tė ndryshme.

Zoti Mishei thotė se imazhi ndėrkombėtar i Shqipėrisė ėshtė nė rritje dhe se qeveria ka pėrcaktuar njė program pė trajtimin e problemeve mė tė rendėsishme tė vendit./al


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.