|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Brukseli dhe Uashingtoni vendosin pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, thotė Daniel Server

 
 

 
Uashington, 21 tetor 2005 /TN /QIK - Edhe pse mbizotėron qėndrimi pėr pavarėsinė e kushtėzuar tė Kosovės, bashkėsia ndėrkombėtare nuk ka njė zgjidhje tė gatshme, thotė analisti amerikan Daniel Server. Sipas tij, pikėpamjen e tillė tė ekspertėve ndėrkombėtarė nuk duhet interpretuar si konkluzion tė paracaktuar.
 
Server thotė se priten negociata dhe vendime, kurse vendimi pėr statusin pėrfudimtar tė Kosovės ende nuk ėshtė marrė, duke supozuar njė rol tė rėndėsishėm tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr statusin e ardhshėm.
 
Ai nuk beson se Kombet e Bashkuara kanė ndikim tė nevojshėm politik nė negociata, ngase sipas tij, ndikim kanė vetėm BE dhe SHBA-tė. "Kur Brukseli dhe Uashingtoni do tė harmonizojnė qėndrimin pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, atėherė ai edhe merret".
 
Ndėrkaq pėr aktorėt lokalė Server parashikon njė rol tė madh, sepse pėrveē pėr statusin nevojitet tė zgjidhen edhe shumė ēėshtje tė tjera siē ėshtė ēėshtja e dokumenteve tė ndryshme, si ajo e shtetėsisė, e kompensimit tė pensioneve, borxheve ndaj Bankės Botėrore dhe shumė gjėra tė tjera, u shpreh ai pėr "Zėrin e Amerikės" (nė gjuhėn serbe).

Pa marrė parasysh se si do tė zgjidhjet statusi i Kosovės, Server nuk beson se ajo do tė kėrkojė nėnshkrimin e Serbisė apo tė Kosovės. Ky vendim do tė merret me njė rezolutė tė KS, sikurse qė me rezolutėn 1244 Kosova u bė protektorat i Kombeve tė Bashkuara.
 
Pėr ta hequr protektoratin duhet njė rezolutė e re Kėshillit tė Sigurimit, tha Daniel Server ekspert nga Instituti pėr Paqe nė Uashington.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.