|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

A.Salihaj: Kompromisi ėshtė pavarėsia e Kosovės, pasi qė kėrkesė maksimaliste do tė ishte bashkimi me Shqipėrinė

 
 

 
Bruksel, 21 tetor 2005 /TN /QIK - Zėvendėskryeministri i Kosovės, Adem Salihaj ka takuar ministrin e Punėve tė Jashtme tė Belgjikės, Karel ee Guht, gjatė vizitės sė tij nė Bruksel.

Zėvendėskryeministri Salihaj ka falėnderuar shefin e diplomacisė belge z.Guht pėr ndihmėn e madhe qė Belgjika i ka dhėnė Kosovės nė periudhėn e para dhe pasluftės, respektivisht pėr prezencėn e kontingjentit tė saj ushtarak nė kudėr tė KFOR it, por edhe pėr kontributin e saj nė rindėrtimin e Kosovės, duke theksuar faktin se progresi i arritur nė Kosovė ėshtė rezultat i punės sė pėrbashkėt tė institucioneve vendore dhe faktorit ndėrkombėtar.

Nė vazhdim, Salihaj e njohu ministrin e Jashtėm belg me zhvillimet politike dhe tė sigurisė nė Kosovė, pėr angazhimet dhe objektivat e Qeverisė sė Kosovės nė fushėn e decentralizimit dhe tė integrimit tė tė gjitha grupeve etnike nė Kosovė.

Duke u ndalur rreth punės sė qeverisė nė pėrmbushjen e standardeve, Salihaj theksoi se nė Kosovė ėshtė bėrė punė e madhe nė kėtė drejtim dhe vlerėsoi pozitivisht raportin e ambasadorit Kai Eide, duke potencuar faktin se nė kėtė raport janė evidentuar progresi dhe angazhimet e Qeverisė sė Kosovės. Nė kėtė kontekst, zėvendėskryeministri i Kosovės ka theksuar rėndėsinė e takimit tė 24 tetorit tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB sė, pasi nė kėtė takim do tė emėrohet emisari special pėr statusin e Kosovės.

"Ne jemi tė interesuar qė bisedimet pėr ēėshtjen e definimit tė statusit final tė fillojnė gjatė muajit nėntor dhe qė ato tė pėrfundojnė deri kah mesi i vitit tė ardhshėm", ėshtė shprehur zėvendėskryeministri Salihaj, duke shtuar se "institucionet e Kosovės angazhohen qė kėto bisedime tė pėrmbyllen me pavarėsi tė plotė pėr Kosovėn, meqė pavarėsia ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr tė gjithė dhe nuk lė probleme tė hapura midis Kosovės dhe Serbisė, tė cilat pastaj do tė ishin faktor frenues pėr integrimet e rajonit nė Bashkimin Evropian dhe nė institucionet tjera ndėrkombėtare".

Zėvendėskryeministri ka theksuar se pėr pavarėsinė e Kosovės ėshtė njė kompromis, pasi nė kėtė mėnyrė Kosova heq dorė nga kėrkesat e saj maksimaliste pėr bashkim me Shqipėrinė, duke shtuar se ēdo zgjidhje tjetėr pėrveē pavarėsisė do tė destabilizonte rajonin.

Gjatė kėtij takimi, Salihaj ka theksuar edhe angazhimet e Qeverisė sė Kosovės pėr kthimin dhe integrimin e tė gjitha grupeve etnike, veēanėrisht tė minoritetit serb nė shoqėrinė dhe institucionet e Kosovės.
 
Nė funksion tė kėsaj, Salihaj ka veēuar angazhimin e Qeverisė sė Kosovės pėr implementimin e pilot projekteve pėr decentralizim, duke vlerėsuar se njė projekt i tillė paraqet edhe njė ofertė dhe mundėsi tė mirė pėr integrimin gjithėpėrfshirės tė tė gjitha pakicave qė jetojnė nė Kosovė, nė kėtė kontekst edhe tė pakicės serbe, e cila pėr fat tė keq vazhdon tė pengohet nga politika e Beogradit pėr kthim nė dhe integrim nė Kosovė.

"Politika e Beogradit po ushtron njė ndikim negativ pėr tė penguar serbėt e Kosovės qė tė kthehen dhe tė integrohet nė institucionet e Kosovės, duke synuar kėshtu tė pengohet krijimi i pavarėsisė sė Kosovės", ėshtė shprehur Salihaj, duke theksuar se Qeveria e Kosovės do tė mbetet e pėrkushtuar maksimalisht pėr zgjidhjen e tė gjitha vėshtirėsive tė pakicės serbe dhe pėr krijimin e njė ambienti pėr jetė tė pėrbashkėt pėr tė gjithė ata qė jetojnė nė Kosovė.

Zėvendėskryeministri Salihaj ka iniciuar ēėshtjen e hapjes sė njė zyre tė Kosovės nė Bruksel, me qėllim qė pėrmes saj Kosova tė jetė mė e pranishme dhe tė ketė kontakte jo vetėm me institucionet belge, por edhe me ato evropiane.
 
"Ne jemi tė vetėdijshėm qė kjo fushė ėshtė nė kompetencė tė UNMIK ut, por konsiderojmė se mund tė gjendet njė marrėveshje dhe njė mėnyrė e pėrshtatshme qė nė bashkėpunim me UNMIK un ta realizojmė hapjen e njė zyre tė tillė nė Bruksel", theksoi zėvendėskryeministri Adem Salihaj nė takim me shefin e diplomacisė belge.

Nga ana tjetėr, ministri i Jashtėm i Belgjikės, Karel de Guht, ka pėrgėzuar zėvendėskryeministrin Salihaj pėr angazhimet e tij dhe tė Qeverisė sė Kosovės pėr progresin qė ėshtė shėnuar nė Kosovė, duke shtuar se Kosova duhet tė vazhdojė me plotėsimin e standardeve edhe pas fillimit tė negociatave pėr statusin.
 
Ai gjithashtu premtoi vazhdimin e mbėshtetjes sė Belgjikės dhe sidomos kjo mbėshtetje pėr Kosovėn do tė jetė e rėndėsishme gjatė vitit tė ardhshėm kur shteti belg tė marrė kryesimin e radhės sė OSBE sė. Nė kėtė kuadėr, Karel de Guht ka premtuar se ai do tė jetė shumė i angazhuar nė ēėshtjen e definimit tė statusit tė Kosovės.

Zėvendėkryeministri Adem Salihaj ka zhvilluar njė takim tė rėndėsishėm edhe me ministrin e Punėve tė Jashtme tė rajonit tė Flandrisė Gert Burzhua. Dy personalitetet kanė vlerėsuar se takimet e tilla paraqesin momente tė rėndėsishme pėr zhvillimin e mėtejmė tė marrėdhėnieve midis Kosovės dhe Flandrisė, duke ndarė tė njėjtin vlerėsim se duhet tė ketė njė bashkėpunim mė tė madh nė fushėn e ekonomisė me njė agjendė konkrete pėr tė nxitur investitorėt dhe sipėrmarrėsit belgė tė investojnė nė Kosovė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.