|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shqipėri: Arrestohen dy tė dyshuar si pjesėtarė tė krimit tė organizuar ndėrkombėtar

 
 

 

20 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (19.10.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri policia ka arrestuar dy persona tė cilėt konsiderohen si pjestarė tė njė rganizate ndėrkombėtare tė drogės me shtrirje nė disa vende tė Europės. Arrestimet u kryen pas mbledhjes sė materialeve tė shumta tė ardhura kryesisht nga Italia, pas hetimeve disa vjecare. Autoritetet policore dhe ato tė drejtėsisė deklarojnė se bėhet fjalė pėr njė organizatė mjaft tė fuqishme qė merrej me trafikun e heroinės dhe po hetojnė dhe mbi katėr persona tė tjerė.

Gjergj Dervishi dhe Fatjon Skėnderaj dy tė arrestuarit nga policia shqiptare, zhvillonin tė ndarė nga njėri tjetri aktivitete private. I pari kryente tregti dhe kishte njė dyqan elktroshtėpiakesh ndėrsa Skėnderaj kishte njė servis nė Tiranė. Tė dy megjithatė i bashkonte trafiku i drogės dhe bizneset e tyre shėrbenin si fasadė pėr njė trafik tė pėrmasave ndėrkombėtare tė heroinės.

Me anė tė importimit tė pajisjeve elektroshtėpiake, Dervishi pėrdorte mjetet e transportit pėr tė sjellė nė Shqipėri, nėpėrmjet Bullgarisė, heroinėn e marrė nė Turqi. Skėnderaj nga ana tjetėr, pėrdorte servisin e tij pėr tė bėrė modifikimet e shumė makinave ku fshihej droga. Me anė tė korrierėve tė ndryshėm lėnda narkotikea nisej drejt Italisė dhe vendeve tė tjera tė Europės.

Tė dy tė arrestuarit janė pjesė e njė rrjeti tė madh ndėrkombėtar, hetimet ndaj tė cilit kanė nisur qė pėrpara vitit 2000 dhe janė shtrirė nė Itali, Gjermani, Spanjė e Bullgari. Vetėm nė Itali pėr kėtė grup janė angazhuar prokuroritė e tre qyteteve tė ndryshme, Palermos, Barit dhe Foxhias.

Nė dy muajt e fundit, nė Itali, ishin sekuestruar 120 kilogram heroinė e trafikuar nga kjo organizatė e megjithatė ajo ka vazhduar aktivitetin duke gjetur rrugė tė tjera pėr shpėrndarjen e drogės. Sipas hetuesve ky fakt dėshmon qartė pėr potencialin ekonomik dhe infrastrukturėn e qėndrueshme tė kėtij grupi. Gjatė kėtyre viteve, shumė pjesėtarė tė kėtij rrjeti janė kapur, pėrfshirė edhe shqiptarė.

Hetimet e drejtėsisė italiane kanė nxjerrė nė dritė pėrfshirjen edhe tė zyrtarėve apo mbėshtetjen qė kjo organizatė kishte edhe mes eksponentėve tė politikės shqiptare. Por deklarimet e autoriteteve tė kėtushme nuk shkojnė deri nė kėtė pikė. Pėrvec dosjeve tė tėra me pėrgjime telefonike tė realizuara nga drejtėsia italiane, hetuesit shqiptarė dhe policia thanė sot se nga kontrollet e banesave tė tė arrestuarve por dhe tė personave tė tjerė janė gjetur prova tė rėndėsishme pėr hetimin e mėtejshėm.

Nga deklarimet e sotme mėsohet vetėm se Skėnderaj ka qenė efektiv i policisė dhe Gardės sė Republikės e ka shėrbyer si shofer e shoqėrues i disa ish-drejtuesve tė Komisariateve tė policisė sė Tiranės. Tė paktėn edhe katėr persona tė tjerė janė nėn shėnjestrėn e autoriteteve tė drejtėsisė pėr pėrfshirjen nė kėtė rrjet, i cili nga prokurorėt mund tė konsiderohet i pėrmasave tė grupit tė kokainės tė zbuluar nė vitin 2001 dhe qė realizonte trafikun e drogės nga Kolumbia drejt vendeve tė Europės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.