|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pavarėsia e Kosovės ėshtė mundėsi reale nėse pėrmbushen kushtet e caktuara, thotė Presidenti slloven

 
 

 
Lubjanė, 2O tetor 2005 /TN /QIK - Pavarėsia e Kosovės ėshtė mundėsi reale nėse pėrmbushen kushtet e caktuara, ka thėnė dje Presidenti i Sllovenisė, Janez Dėrnovshek nė njė konferencė pėr gazetarė.
 
Ndėr kushtet pėr pavarėsinė e Kosovės Dėrnovshek ka theksuar sigurinė pėr bashkėsinė serbe si dhe vendosjen e njė lloj autonomie pėr t'i realizuar interesat e tyre nė institucionet e Kosovės.
 
Si kusht pėr pavarėsinė e Kosovės Dėrnovshek thekson edhe mbrojtjen e monumenteve kulturoro historike serbe nė harmoni me marrėveshjen pėrkatėse ndėrkombėtare.

Presidenti slloven ka propozuar qė negociatat pėr tė ardhmen e Kosovės tė mbahen nė Slloveni.
 
Ai ka propozuar qė nė fillim tė negociatave pėrfaqėsuesit e Beogradit, Prishtinės dhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare tė takohen nė njė mbledhje joformale qėllimi i sė cilės, siē ka thėnė, do tė ishte pėrmirėsimi i komunikimit dhe vendosja e mirėbesimit.
 
Propozimin e tij Dėrnovshek tashmė ua ka paraqitur pėrafqėsuesve tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndėrkohė qė dje ua ka shpjeguar nė hollėsi edhe ambasadorėve tė vendeve tė Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn.

Nė kuadėr tė pėrpjekeve sllovene lidhur me Kosovėn, Dėrnovshek mė 2 nėntor do tė vizitojė Beogradin dhe Prishtinėn, ėshtė njoftuar nga kabineti i tij.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.