|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

OKB-ja njofton pėr korrupsion nė institucionet publike tė Kosovės

 
 

 

20 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (19.10.2005)

Korrupsioni sistematik nė kompanitė publike tė Kosovės, ishte njė nga shqetėsimet kryesore tė paraqitura nga zyra pėr kontrollin e brendshėm nė OKB. Nė njė raport tė fundit qė kjo zyrė i ka paraqitur Asamblesė sė Pėrgjithshme, lėshohet alarmi pėr njė pėrshkallėzim tė rasteve tė njoftuara pėr abuzim seksual tė paqeruajtėsve nė misionet paqeruajtėse nė botė.

Nė raport i kushtohet njė vend i veēantė punės sė njė grupi hetimor pune pranė UNMIK-ut, qė me ndihmėn e zyrės sė mbikqyrjes sė OKB-sė ėshtė pėrqendruar tek korrupsioni sistematik nė ndėrmarrjet publike. Hetuesit pėr 18 muaj kanė ndjekur akuzat mė tė rėnda pėr korrupsion qė kanė nė lidhje me aeroportin e Prishtinės dhe e kanė nxjerrė nė pah fakte inkriminuese, si edhe kanė njoftuar pėr shkelje tė shumta administrative. Grupi i punės po merret me hetime nė sektorin e energjisė, veēanėrisht nė lidhje me Korporatėn Energjitike tė Kosovės.

Shefi i UNMIK-ut Soren Jessen Petersen, ishte tė mėrkurėn nė Tiranė ku pohoi se ka korrupsion nė institucionet publike nė Kosovė, por shtoi se krimi i organizuar dhe korrupsioni pėrbėjnė njė problem pėr tė gjithė rajonin. Ai theksoi se rajoni i Ballkanit do tė futet nė Evrope, do tė tėrheqė investime tė huaja, duke shtuar se pėr ta realizuar kėtė synim nevojitet njė shoqėri e bazuar nė shtetin ligjor. Zoti Petersen tha se kjo vlen edhe pėr Kosovėn.

Shefi i UNMIK-tha se prej kohėsh misioni i OKB-sė ėshtė pėrfshirė nė aktivitete tė shumta pėr tė luftuar korrupsionin qoftė nė institucionet ndėrkombetare po ashtu dhe nė ato lokale. Ai tha se ka patur rezultate dhe do tė ketė edhe mė shumė nė ardhmen. Zoti Petersen tha se nėsa ka korrupsion ne UNMIK para se gjithash, do tė merret vetė UNMIK-me tė, por ai garantoi se nuk ėshtė i atyre permasave qė do tė ndikojė nė asnjė lloj mėnyre nė besueshmėrinė e UNMIK-ut.

Njė problem qė ka kohė qė pėrmendet pėr misionet paqeruajtėse ėshtė ai i shkeljeve nga ana e personelit tė huaj nė botė. Ky problem ėshtė aq serioz sa nė raport pranohet hapur se disiplina e paqeruajtėsve dhe anėtarėve tė tė tjerė tė personelit ndėrkombėtar nė misionet e OKB-sė nė botė, konsiderohet si njė nga ēėshtjet mė tė mprehta me tė cilat duhet tė merret organizata.

Zyra e Mbikqyrjes ka vėzhguar 19 operacione paqeruajtėse nė botė, para se tė arrinte nė kėtė pėrfundim. Shumė anėtarė personelesh tė kėtyre misioneve mendojnė se nė shumė raste ka shkelje nga ana e paqeruajtėsve, por ato ose kalojnė pa u vėnė re, ose pa u dėnuar. Nė raport njoftohet gjithashtu pėr vjedhje nė sasi tė mėdha tė karburantit nė misionet paqeruajtėse.

Zoti Petersen e pranoi nė Tiranė se tė gjitha misionet kanė probleme menazhimi, qė ėshtė e vėshtirė tė shmangen nė raste tė tilla kur drejtohen organizata tė pėrbera nga 6 mije punonjės. Regulla tė reja tė paraqitura nga OKB-ja dje e bėjnė tė qartė se abuzimi dhe shfrytėzimi seksual nga ana e paqeruajtėsve pėrbėjnė shkelje serioze. Sipas kėtyre rregullave, Sekretari i Pėrgjithshėm mund tė shkarkojė ēdo anėtar tė personelit qė kryen shkelje tė rėnda, por nuk pėrmendet konkretisht shfrytėzimi, apo abuzimi seksual.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.