|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mė mirė ėshtė pėr Serbinė qė sa mė parė tė kuptojė se e ka humbur Kosovėn, shprehet eksperti kanadez pėr Ballkanin

 
 

 
Pragė, 2O tetor 2005 /TN QIK - "Jo vetėm shqiptarėt, por edhe serbėt e Kosovės, dhe madje edhe zyrtarėt nė Beograd dhe qytetarėt e Serbisė e shohin se nuk ėshtė reale qė Kosova tė mbetet nė njė union tė brishtė me Serbinė dhe Malin e Zi dhe veēanėrisht jo pjesė e Serbisė". Kėshtu ėshtė shprehur eksperti kanadez pėr Ballkanin Lenard Koen.

Raporti i Kai Eides, thotė ai, sugjeron qė Kosova ka bėrė pėrparim tė mjaftueshėm pėr tė filluar bisedimet qė do tė ēojnė drejt fazės, nė tė cilėn "bashkėsia ndėrkombėtare mė pak do tė kontrrollojė kėtė teritor deri nė shpalljen e pavarėsisė", tha Koen pėr radion "Evropa e lirė".

Sipas tij, nė kėtė fazė roli i Kombeve tė Bashkuara do tė jetė mė pak i hetueshėm, por do tė forcohet ai i BE-sė.

"Pra gjendja e tashme kalimtare do tė zėvendėsohet me njė gjendje tjetėr kalimtare qė do tė mund tė quhet pavarėsi e cunguar, e kufizuar ose e kushtėzuar", shprehet Koen, pėr tė shtuar se "shqiptarėt e Kosovės gjithsesi nuk do tė jenė shumė tė entuziazmuar me kėtė fazė tė re kalimtare tė pavarėsisė sė kushtėzuar".

"Bashkėsia ndėrkombėtare do tė kėrkojė qė para shpalljes sė pavarėsisė sė plotė tė Kosovės tė bėjė angazhime shtesė nė pėrmbushjen e standardeve.
 
Mbase nė 5 vitet e ardhshme forcat ndėrkombėtare edhe mė tej do tė mbeten tė pranishme nė Kosovė, ashtu si edhe bashkėsia ndėrkombėtare nė tėrėsi, por kosovarėt do tė marrin rol gjithnjė e mė tė madh nė institucionet vendore. Por nuk do tė ketė asnjė dilemė pėr mbetje nėn Serbinė, madje as nė formėn mė tė brishtė", thotė ky ekspert kanadez.

Ai parashikon qė nė tė ardhmen rolin e Kombeve tė Bashkuara ta pėrmbushė Bashkimi Evropian, ndėrkaq bashkėsia ndėrkombėtare do tė jetė e pranishme "gjithnjė derisa nuk pėrmbushen standardet dhe rrjedhimisht tė krijohen kushtet pėr njohjen e pavarėsisė sė plotė tė Kosovės".

Nė njė pyetje hipotetike nėse mund tė arrihet ndonjė ujdi qė Kosova tė njihet ndėrkombėtarisht shtet sovran, ndėrkaq Serbia tė pranohet nė BE, Koen ėshtė i mendimit se shumėkush nė bashkėsinė ndėrkombėtare mendojnė pėr opsionin e njohjes sė njėkohėsishme ndėrkombėtare tė Kosovės dhe pranimit tė Serbisė nė Bashkimin Evropian, ndėrkohė qė kėtė skenar e ka parasysh edhe elita politike nė Beograd, thotė ai.

Koen shprehet se pėr Serbinė ėshtė mė mirė qė sa mė parė tė kuptojė se e ka humbur Kosovėn, ngase sipas tij, "vonesa kushton".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.