|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

MASHT fton SBASHK un qė tė bėhen pjesė e zgjidhjes sė situatės sė krijuar

 
 

 
Prishtinė, 2O tetor 2005 /TN QIK - Nė vazhdėn e pėrpjekjeve tė saja pėr pėrmirėsimin e gjendjes materiale tė mėsimdhėnėsve tė Kosovės, nė situatėn e krijuar pas fillimit tė grevės sė mėsimdhėnėsve, dhe pas konsultimeve tė shumta me palėt e involvuara, Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) dhe Qeveria e Kosovės kanė vendosur tė formohen kėto komisione:
 
Komisionin pėr bartjen e tė drejtės sė menagjimit tė tė hyrave vetjake nė UP; Komisionin pėr shqyrtimin e ligjit pėr financimin e sektorit publik dhe tė pėrgjegjėsive me qėllim tė shikimit tė mundėsive pėr avancimin e menaxhimit tė mjeteve buxhetore nga ana Universitetit tė Prishtinės dhe Komisionin pėr nivelizimin e pagave dhe gradave nė Universitetin e Prishtinės.

Ministria e Arsimit dhe ajo e Ekonomisė dhe Financave do tė shqyrtojnė me prioritet kėrkesat e punėtorėve arsimorė.

Pos kėsaj, me qėllim tė shqyrtimit dhe vendosjes urgjente dhe tė pėrbashkėt tė ēėshtjeve nė sistemin e tė ardhurave ėshtė vendosur qė tė themelohet Komisioni i Pėrbashkėt pėr zbatimin e marrėveshjes Qeveri BSPK tė datės 6.10.2000.

Prandaj, Ministria e Arsmit fton SBASHK-un qė tė bėhen pjesė e zgjidhjes sė situatės sė krijuar duke punuar nė Komisionin e pėrbashkėt tė pėrbėrė nga MASHT, MEF dhe SBASHK u, gjithnjė duke i shfrytėzuar deri nė maksimum mundėsitė materiale tė buxhetit tė Kosovės.

MASHT kėrkon qė Komisioni tė fillojė punėn mė datė 20.10.2005 nė ora 10.00 dhe tė pėrfundojė punėn nė afat sa mė tė shkurtėr me mandat gjetjen e zgjidhjes me veprim retroaktiv, nė kuadėr tė mundėsive tona e nė kushte tė transparencės sė plotė tė informatave.

Njėherit u bėhet thirrje nxėnėsve, studentėve, mėsimdhėnėsve, prindėrve, mediave dhe komunitetit qė tė kuptojnė seriozitetin e gjendjes dhe tė sillen nė pėrputhje me nevojat qė shtron situata.

Nė fund, MASHT kėrkon ndėrprerjen e menjėhershme tė grevės dhe rifillimin e punės pėr shkak tė dėmeve tė pariparueshme qė po i shkaktohen sistemit arsimor dhe situatės sė pėrgjithshme nė vend.

MASHT dhe Qeveria kanė bėrė gjithēka brenda mundėsive tė veta pėr tė evituar dėmet e pariparueshme pėr pjesėn mė tė rėndėsishme tė sektorit publik nė Kosovė. Kėrkojmė nga tė gjitha palėt pėrgjegjshmėri dhe seriozitet pėr tė mirėn e sistemit arsimor, thuhet nė njė kumtesė tė MASHT-it.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.