|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Klajnshmit: Nė Kosovė krahas problemit tė tė zhvendosurve ekziston edhe ai i 100.000 azilantėve tė refuzuar nė Perėndim

 
 

 
Beograd, 20 tetor 2005 /TN QIK - Nė Kosovė nuk ka kthim masiv tė tė zhvendosurve, ka thėnė ushtruesi i detyrės sė shefit tė Zyrės sė UNMIK-ut pėr Kthim, Kilian Klajnshmit gjatė njė konference pėr shtyp nė Beograd.
 
Sipas tij pėr tė pasur sukses ky proces nevojitet bashkėpunim i ngushtė ndėrmjet bashkėsisė ndėrkombėtare, shoqatave tė tė zhvendosurve dhe institucioneve nė Serbi dhe nė Kosovė.

Duke nėnvizuar se nuk dėshiron ta pakėsojė problemin e tė shpėrngulurvr, Klajnshmti ka thėnė se zyra e tij ėshtė angazhuar edhe me njė ēėshtje e cila i pasqyron rrethanat ekonomike e politik nė Kosovė, e kjo ėshtė pozita e rreth 100.000 azilantėve tė refuzuar nga Kosova kryesisht shqiptarė tė cilėt nė vendet e Evropės Perėndimote po e presin deportimin e dhunshėm.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.