|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Eurodeputeti Staets beson se Parlamenti Evropian ėshtė pėr pavarėsi tė pakushtėzuar tė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 20 tetor 2005 /TN /QIK - Historia e Evropės nuk njeh pavarėsi tė kushtėzuar, prandaj Parlamenti Evropian do tė deklarohet pėr pavarėsi tė pakushte pėr Kosovėn, ka shfaqur shpresėn sot nė Prishtinė, europarlamentari belg Bart Staets. Ai tha se mbėshtjetja e njė pavarėsie tė kushtėzuar, si po flitet do tė ishte diēka "shumė e ēuditshme dhe joreale", pas takimeve tė ndara me kryekuvendarin Nexhat Daci dhe kryeministrin Bajram Kosumi.

Mesazhin pėr njohjen e pavarėsisė sė pakushtėzuar, kėrkesė kjo edhe e institucioneve dhe e popullit tė Kosovės, do t'ia pėrcjellė Parlamentit Evropian.

"Muajt e ardhshėm Parlamenti i Evropės do tė diskutojė pėr Kosovėn dhe jam shumė optimist qė ky institucion do ta mbėshtesė Kosovėn e pavarur, e cila duhet tė jetė e pakushtėzuar, sepse vėnia e kushteve pėr pavarėsi ėshtė diēka shumė e ēuditshme", tha europarlamentari Staets.

Ndėrsa, kryeministri Bajram Kosumi tha se ėshtė e drejtė demokratike e popullit tė Kosovės qė sė bashku me bashkėsinė ndėrkombėtare, si dy faktorė themelor tė vendosin pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės. "Ėshtė krenari qė shtetin e Kosovės po e ndėrtojmė bashkėrisht me shumė shtete evropiane dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės", konstatoi Kosumi.

Nė takim ėshtė diskutuar edhe ēėshtja e tė zhdukurve, pėr tė cilėn kryeministri Kosumi i ka kėrkuar ndihmė nga Parlamenti Evropian, qė tė ushtrojė presion ndaj SMZ-sė, pėr gjetjen dhe kthimin e tė vdekurve.

"Kryeministri mė ka sugjeruar pėr tė bėrė njė presion nė Parlamentin Evropian, i cili kohė mė parė ka hapur procesin e Stabilizim-Asociimit ndėrmjet BE-sė dhe Serbisė. Dhe se do tė bart sugjerimet e tij te bordi dhe do t'i shkruajė njė letėr komisionarit evropian Oliver Ren, pėr kėtė ēėshtje", premtoi z.Staets.

Kryekuvendari Nexhat Daci nuk ėshtė prononcuar pas takimit me eurodeputetin Staets.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.