|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Besnik Mustafaj ėshtė nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės, si forma pėrfundimtare e zgjidhjes

 
 

 
Tiranė, 2O tetor 2005 /TN QIK - Ministri i Punėve tė Jashtme, Besnik Mustafaj dhe Kryeadministratori i Kosovės Soren Jessen Petersen nė njė takim dje nė Tiranė kanė shkėmbyer mendime rreth situatės nė Kosovė, mėnyrės se si do tė zhvillohet procesi i statusit pėrfundimtar, si dhe rreth nivelit tė marrėdhėnieve dypalėshe mes Shqipėrisė dhe Kosovės.

"Ministri i Punėve tė Jashtme pėrsėriti edhe njė herė qėndrimin e qeverisė shqiptare nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės, si forma pėrfundimtare e zgjidhjes e cila do tė kalojė nėpėrmjet njė procesi qė do tė kėrkojė mbėshtetjen dhe monitorimin e bashkėsisė ndėrkombėtare, mbrojtjen e minoriteteve, si dhe dhėnien e garancive dhe pėr siguri e stabilitet ekonomik dhe shoqėror jo vetėm nė Kosovė por edhe nė rajon", thuhet nė njė njoftim nga ky takim.

Menjeherė bie nė sy se ministri Mustafaj ka shmangur sintagmėn "pavarėsi e kushtėzuar" tė cilėn e ka pėrdorur nė paraqitjet e tij tė mėhershme.

Ministri Mustafaj ka shprehur besimin se komuniteti serb do tė pėrfshihet nė procesin e statusit pėr t'u bėrė pjesė e zgjidhjes sė pėrbashkėt si qytetarė me tė drejta tė plota nė Kosovė.

"Nė pėrfundim tė takimit Ministri Mustafaj siguroi pėr vazhdimėsinė e politikės sė fqinjėsisė sė mirė dhe bashkėpunimit reciprok me tė gjitha vendet e rajonit, pėrfshirė Beogradin, pa u kushtėzuar nga ēėshtja e Kosovės dhe e sė ardhmes sė saj".

Nga ana e tij, Petersen ka vėnė nė dukje se ka ardhur koha qė tashmė tė zgjidhet edhe problemi i fundit nė rajon. Petersen i ka vlerėsuar si pozitive arritjet e deritanishme nė Kosovė, si rezultate tė punės dhe angazhimit tė institucioneve vetėqeverisėse, dhe ēmoi nivelin e bashkėpunimit qė ekziston mes qeverisė sė Kosovės dhe UNMIK ut, KFOR it dhe OSBE sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.