|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Prof. Pettifer: Pėr Kosovėn mund tė arrihet njė marrėveshje e tipit tė Gjenevės, apo Dejtonit

 
 

 

19 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (18.10.2005) Keida Kostreci

Njė ekspert britanik dhe autor librash pėr Ballkanin, thotė se tani qė pavarėsia pa kushte pėr Kosovėn ėshtė njė nga alternativat pėr tė ardhmen e saj, sfida mbetet sesi do tė realizohet ajo. Profesor James Pettifer  i cili ndodhej kėto ditė nė Washington, tha nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės se mesa duket komuniteti ndėrkombėtar ka parasysh pėr Kosovėn njė marrėveshje tė tipit tė Gjenevės, apo Dejtonit.  Profesor Pettifer, i cili sė bashku me autoren Miranda Vickers po shkruan njė libėr pėr ngjarjet e vitit 1997 nė Shqipėri, tha se zgjedhjet e kėtij viti atje ishin njė hap pėrpara pėrsa i takon kalimit paqėsor tė pushtetit.

Zėri i Amerikės: Zoti Pettifer, nėnsekretari amerikan i shtetit Nicholas Burns gjatė vizitės sė tij nė Ballkan, shprehu shpresėn se procesi i negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės do tė ecė pėrpara me shpejtėsi. Si mendoni ju se do tė shkojė procesi i negociatave?

James Pettifer: Raporti i tė dėrguarit tė posaēėm Kai Eide u bė publik dhe jep pėrgjithėsisht njė pamje pozitive pėr hapjen e negociatave. Mendoj se ēėshtja tani do tė jetė sesi tė realizohet njė gjė e tillė  dhe duhet tė marrim vesh mė shumė se cili do tė jetė qėndrimi i Shteteve tė Bashkuara.

Zėri i Amerikės: Por si mendoni ju se do tė arrihet nė njė emėrues tė pėrbashkėt lidhur me rezultatin e kėtyre negociatave, pra si mund tė arrihet njė kompromis mes shqiptarėve dhe serbėve, ndėrkohė qė shqiptarėt duan vetėm pavarėsinė, ndėrsa serbėt pikėrisht njė gjė tė tillė nuk duan. Si e shihni ju mundėsinė e njė kompromisi tė tillė?

James Pettifer: Tani ėshtė vetėm fillimi i procesit dhe procesi mund tė zgjasė shumė, siē ndodh zakonisht nė kėto raste. E rėndėsishme pėr tė ardhmen e afėrt ėshtė se sa seriozisht e merr qeveria serbe gjithė procesin. Cila do tė jetė pėrbėrja e delegacionit, sa kompetenca do tė ketė delegacioni dhe si do tė merren vendimet, sepse nėse kujtojmė

Rambujenė njė nga vėshtirėsitė nė atė proces ishin se nė fillim, qeveria serbe as nuk e mori seriozisht. Ishte njė delegacion i nivelit tė ulėt qė nuk ishte nė gjendje tė merrte vendime tė rėndėsishme. Gjėja e parė qė do tė shihet me kureshtje ėshtė pėrbėrja e delegacionit serb dhe ēfarė kompetencash do tė ketė.

Zėri i Amerikės: Pėrpara lėvizjeve tė pėrshpejtuara diplomatike tė kėtij viti lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės, ishte krijuar ideja se nuk kishte njė strategji tė qartė nga komuniteti ndėrkombėtar pėr tė ardhmen e saj dhe sesi do tė veprohej pėr tė shkuar drejt saj. A mendoni se tani komuniteti ndėrkombėtar e ka tė qartė tani se cila do tė jetė strategjia drejt kėtij statusi?

James Pettifer: Mendoj se kanė njė strategji mbėshtetur nė faktin qė mund tė arrihet njė marrėveshje e llojit tė asaj tė Gjenevės, ose e Dejtonit, apo bisedimeve tė Rambujesė dhe mendoj se ėshtė njė strategji e mirė dhe sigurisht qė duhen bėrė pėrpjekje qė tė funksionojė.

Vėshtirėsia do tė jetė nėse pėr ndonjė arsye, qė mund tė jetė e parashikueshme, apo qė ne as nuk mund tė na shkojė mendja, bisedimet nuk funksionojnė. Por nuk mendoj se kjo do tė ndodhė. Shpresoj qė bisedimet tė funksionojnė. Njė nga arsyet se pse ėshtė e domosdoshme qė bisedimet tė funksionojnė ėshtė se pėrndryshe do tė krijohej njė vakuum politik, ēka do tė krijonte destabilizim.

Zėri i Amerikės: Le tė kalojmė pak tek zhvillimet politike nė Shqipėri, ku pati njė ndryshim tė pushtetit, ku tani Partia Demokratike dhe aleatėt e saj janė nė pushtet. Cili do tė ishte komenti juaj pėr kėto ndryshime?

James Pettifer: Mendoj se gjithkush, pavarėsisht nga prirjet apo bindjet politike duhet tė pėrshėndesė faktin qė kalimi i pushtetit nė Shqipėri u realizua nė mėnyrė paqėsore, me parti demokratike qė kėmbejnė rolet nga qeveria nė opozitė dhe kjo ėshtė diēka shumė pozitive.

Kjo do tė ndihmojė pėrparimin e Shqipėrisė drejt integrimit nė institucionet euroatlantike.  Mendoj se rezultati i zgjedhjeve ishte njė befasi e madhe pėr shumė njerėz nė komunitetin ndėrkombėtar.

Mendoj se ekziston njė pėrshtypje shumė e pėrhapur sidomos nė komunitetin diplomatik tė Tiranės se megjithėse zoti Nano nuk gėzonte shumė popullaritet tek shumė njerėz, gjatė kohės qė ai ishte nė qeveri, ishin futur shumė para nė vend dhe ndoshta kjo do tė kishte qenė e mjaftueshme qė ai tė rizgjidhej. Mendoj se ajo qė ne nuk arritėm ta kuptonim, ishin pakėnaqėsitė ndaj qeverisė sė zotit Nano, veēanėrisht pakėnaqėsia e tė rinjve dhe dėshira pėr ndryshim.

Ata ishin tė gatshėm tė rrezikonin duke i dhėnė Partisė Demokratike tė doktor Berishės njė shans dhe tė harronin vėshtirėsitė e para disa viteve me tė, nė kėmbim tė njė qeverie tė re. Dhe mendoj se shumė tė huaj e nėnvleftėsuan kėtė fakt nė ecurinė e ngjarjeve. 

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.