|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Berisha: Shqipėria mbron tezėn e pavarėsisė pėr Kosovėn

 
 

 
Tiranė, 19 tetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri Sali Berisha pas jė takimi qė zhvilloi me Kryeadministratorin e Kosovės Soren Jesen Petersen, deklaroi se "Shqipėria mbron tezėn e pavarėsisė pėr Kosovėn" dhe "zgjidhja e kėsaj ēėshtje i takon popullit, politikės kosovare dhe komunitetit ndėrkombėtar".

Siē njoftojnė mediat e Tiranės ky ėshtė njė qėndrim me nuanca tė ndryshme nga ai qė ministri i jashtėm Besnik Mustafaj shprehu nė Asamblenė e pėrgjithshme tė OKB-sė nė Nju Jork, kur shqiptoi termin "pavarėsi e kushtėzuar".

Berisha deklaroi gjithashtu se dy problemet kryesore nė kuadėr tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės janė dialogu Prishtinė-Beograd dhe njė dimension i ri i lirisė sė serbėve dhe minoriteteve tė tjera nė Kosovė.

Soren Jesen Petersen ndėrkaq deklaroi sot nė Tiranė se "Kosova duhet tė lėvizė drejt njė statusi qė prodhon stabilitet nė rajon". Petersen tha gjatė konferencės sė pėrbashkėt pėr shtyp me Kryeministrin Berisha, se "po ndėrmjetėsohet qė nė grupin e negociatorėve Prishtinė-Beograd, tė pėrfshihet edhe njė delegacion i serbėve tė Kosovės".
 
 
 
 
 
 
Moisiu nė njė takim me Petersenin: Kosova do tė jetė e pavarur si tė gjitha pjesėt e ish-Jugosllavisė
 
Tiranė, 19 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu, priti nė njė takim Kryeadministratorin e Kosovės Soren Jesen Petersen. Presidenti Moisiu shprehu kėnaqėsinė pėr vizitėn e z. Petersen dhe vlerėsoi kontributin e tij nė krye tė misionit tė OKB-sė nė Kosovė dhe rolin e tij shumė tė rėndėsishėm nė Kosovė e jashtė saj, thuhet nė njė komunikatė nga ky takim.
Presidenti Moisiu vuri nė dukje se politika nė Kosovė ka bėrė progres dhe ēmoi rolin e z. Petersen.
 
"Kosova nuk mund tė kthehet atje ku ka qenė dhe as nuk mund tė ndahet apo tė bashkohet njė vendi tjetėr dhe kjo do tė thotė tė jetė e pavarur ashtu si tė gjitha ish-pjesėt e tjera tė ish-Jugosllavisė, tė cilat janė sot shtete tė pavarura", theksoi Presidenti Moisiu.

Nga ana e tij Kryeadministratori i Kosovės vuri nė dukje se ėshtė meritė e punės nė kompleks e Grupit tė Kontaktit, rajonit dhe e Shqipėrisė, qė aktualisht procesi negociues pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės ėshtė nė prag, i cili, siē u shpreh, megjithėse i vėshtirė e kompleks, pritet tė pėrfundojė nė vitin 2006. Tė hėnėn, tha Petersen, pritet qė Kėshilli i Sigurimit tė KB tė miratojė rekomandimet e Sekretarit tė Pėrgjithshėm Kofi Anan pėr fillimin e kėtyre bisedimeve.

Petersen tha se aktualisht kėrkohet qė tė pėrmbushet standardi pėr ndėrtimin e njė shoqėrie tė vėrtetė demokratike multietnike nė Kosovė dhe se zgjidhjet e problemeve mund tė arrihen vetėm me dialog, me pėrfshirjen reale tė pakicave nė institucionet qėndrore e lokale. Z. Petersen shprehu besimin se Shqipėria si deri tani do tė vazhdojė tė luajė rol konstruktiv nė rajon.

Presidenti Moisiu vlerėsoi profesionalizmin e pėrgjegjėsinė e z. Aide, pasqyruar nė raportin e tij paraqitur Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KB sė.

Presidenti shprehu mbėshtetjen e shtetit shqiptar ndaj z. Petersen nė kryerjen e misionit tė tij nė Kosovė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.