|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Komisioneri i policisė sė UNMIK-ut konfirmon se nė njė zonė tė Kosovės janė vėrejtur "grupe tė armatosura"

 
 

 
Prishtinė, 1 tetor 2005 /TN /QIK - Pas KFOR-it edhe komisioneri i policisė sė UNMIK-ut Kai Vitrup konfirmoi se nė zonėn perėndimore dhe juperėndimore tė Kosovės janė vėrejtur "grupe tė armatosura kriminale". Por, sipas tij, bėhet fjalė pėr njė grup tė vogėl njerėzish tė cilėt nuk kanė mbėshtetjen e popullsisė lokale.

Vitrup kėta njerėz i ka cilsuar si "kriminelė qė veprojnė kryesisht nė zonėn perėndimore tė Kosovės", qė sipas tij, "pėr ta bėrė situatėn mė dramatike, janė tė veshur me uniforma tė zeza". Komsioneri i policisė thotė se kėto grupe tė armatosura janė tė organizuara, pėrndryshe nuk do tė paraqiteshin nė tė njėjtėn kohė dhe tė gjithė tė veshur nė tė zeza", tha Vitrup, duke mohuar qė policia tė ketė pasur kontakte me to, ndryshe "do t'i arrestonte", tha ai.

Komisioneri i policisė bėri thirrje qė tė mos zmadhohet problemi, meqė bėhet fjalė pėr njė grup tė vogėl "kriminelėsh" tė cilėt nuk pėrkrahin rrugėn demokratike tė sjelljeve nė njė shoqėri demokratike", tha Vitrup.

Pėrdryshe Vitrup situatėn e sigurisė e vlerėson stabile ndonėse sipas tij, ka pasur aktivitete kriminale, por policia ėshtė pėrgjegjėse qė tė ruajtur situatėn stabile tani nė kohėn e kur Kosova po ecėn drejt bisedimeve pėr statusin, tha Vitrup.


NATO i quan banditė

Edhe njė zyrtar i NATO-s tė martėn ka njoftuar pėr praninė e njė grupi tė armatosur, i cili ndalon dhe bastis automjetet gjatė natės nė Kosovėn perėndimore, por ka mohuar njoftimet pėr njė armatė tė re kryengritėse nė Kosovė.

Ky zyrtar i NATO-s, i sistemuar me forcat paqeruajtėse nė Kosovė, ka thėnė se personat nė fjalė nuk janė tjetėr veēse banditė qė vjedhin automjete nė kalim.

"Ata janė kriminelė. Me sa dimė ne ata nuk janė tė organizuar dhe ne nuk i njohim ata si njė organizatė", ka thėnė pėr agjencinė Rojters ky zyrtar i NATO-s me kusht anonimiteti.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.