|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

SHBA: Njė shkollė e re qė ka shmangur librat nga mėsimdhėnia

 
 

 


18 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (17.10.2005)

Korrikun e kaluar, nė Vali tė Arizonės u hap njė shkollė e re e mesme e pajisur me tė gjitha burimet qė pritet tė gjenden nė shkollat e sotme, me pėrjashtim tė librava shkollorė.
 
Nė vend tė librave, nxėnėsit janė pajisur me nga njė kompjuter portativ, duke e bėrė kėtė shkollėn e parė nė Amerikė qė nuk pėrdor libra shkollorė. 

Ideja pėr pėrdorimin e kopjuterėve portativė nė vend tė librave lindi ndėrkohė qė administruesit, mėsuesit dhe prindėrit po hartonin planet pėr shkollėn e re, e cila gjendet nė periferi tė qytetit Tuscon. Inspektori i arsimit, Calvin Baker, thotė se njė komision vizitoi klasat qė po pėrdornin pjesėrisht kompjuterėt portativė dhe nxorri dy pėrfundime.
 
"I pari ishte se nxėnėsit qė pėrdornin kompjuterė portativė ,ishin mė tė angazhuar dhe sė dyti, ne menduam se mund tė bėnim mė tepėr me kompjuterė portativė sepse ne kishim rastin tė hapnim njė shkollė tė re dhe nė njė farė mėnyre tė detyronim ndryshimin e mėnyrės tradicionale duke mos blerė asnjė libėr,” thotėzoti Baker. 

Mėsuesit ndihmuan nė pėrpilimin e programit shkollor, shpesh duke eksperimentuar me ide tė ndryshme nė klasa ku ata kishin dhėnė mėsim mė parė. Rrezultati ėshtė njė shkollė ku kompjuterėt portativė mund tė gjenden nė ēdo lėndė, duke filluar nga spanishtja deri tek muzika dhe biologjia.

Michael Frank ėshtė mėsues i biologjisė pėr vitin e parė ku nxėnėsit bėjnė eksperimente me veezė tė qėruara. Ata shfrytėzojnė kompjuterėt portativė pėr tė gjetur udhėzimet pėr punėn e tyre nė laborator, tė organizojnė tė dhėnat dhe rezultatet grafike. Zoti Frank thotė se ėshtė i vetėdijshėm pėr teknologjinė kompjuterike nė mėsimdhėnie edhe nė shkolla tė tjera nė tė kaluarėn, por kompjuterėt portativė i shtyjnė nxėnėsit tė angazhohen edhe mė tepėr.

Inspektori i arsimit, Calvin Baker, thotė se Shkolla e Mesme Empire ka epėrrsinė sepse ėshtė e re, kėshtu qė qė administruesit mund tė pėrzgjedhnin mėsues qė parapelqejnė teknologjinė e kompjuterėve portativė. Nxėnėsit kishin mundėsinė tė vendosnin nėse dėshironin tė regjistroheshin nė kėtė shkollė kėshtu qė edhe ata janė mjaft entuziastė. Dhe qė nga hapja e dyerve, shkolla Empire nuk ka shpenzuar asnjė dollar pėr libra.  "Pajisja e njė nxėnėsi me libra pėr katėr vjet kushton rreth 500 dollarė. Kėshtu qė ne investuam ato para nė kompjuterė portativė,” thotė inspektori Baker.

Mirėpo, kjo pėrpjekje u ndesh nė shumė sfida. Njė prej tyre, thotė zoti Baker, ėshtė vėshtirėsia teknologjike. Ėshtė vėshtirė tė kesh qasje tė shpejtė nė internet pėr 350 nxėnės nė tė njejtėn kohė. Ka pasur edhe tė papritura qė kur filloi kjo pėrpjekje. Matt Federof ,Drejtori Teknologjik i shkollės, thotė se shfrytėzimi i kopmjuterit vetėm pėr argtim nuk ndihmon me deomos tė fitosh edhe aftėsi tė nevojshme nė shkollė. "Ne mendonim se fėmijėt do tėp ishin mė tė aftė nė spėrdorimin e kompjuterit,” thotė zoti Federov.

Por administruesit thonė se pėrgjithsisht sistemi po punon mirė dhe duke se edhe nxėnėsit pajtohen me kėtė mendim. Justin Platt, nxėnės i vitit tė dytė, thotė se ėshtė njė lehtėsim pasi nuk tė duhet tė sjellėsh libra nė shkollė.  "Je shumė mė i organizuar. Nuk duhet tė mendosh tė sjellėsh materiale tė ndryshme ēdo ditė, sepse gjithmonė i ke me vete,” thotė Justin.

Krysie Granillo, gjithashtu nxėnese e vitit tė dytė, thotė se nė kėtė shkollė nota e saj mesatare ėshtė ngritur. A ėshtė kjo njė valė e sė ardhmes?

Calvin Baker beson se gjithnjė e mė tepėr shkolla do tė shkojnė drejtė pėrdorimit tė kompjuterėve portativė nė vitet e ardhshme, por ai thotė gjthashtu se do tė jetė vėshtirė tė thyhet tradita e vjetėr e tė mėsuarit. Zoti Baker theksoi gjithashtu se ai nuk po pėrpiqet ta bėjė shkollėn Empire njė shkollė teknologjike.
 
Ai thotė se arsimimi i cilėsisė sė lartė ende varet nga puna a madhe, disiplina dhe mėsimdhėnia e mirė me kompjuterėt portativė, duke u bėrė njė pjesė e natyrshme e klasave siē janė bėrė pjesė e zakonshme e vendit tė punės nė mbarė Amerikėn.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.