|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Asnjė vend nuk ėshtė i pėrgatitur tė pėrballojė gripin e shpendėve

 
 

 

18 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (17.10.2005)

Sekretari amerikan i shėndetsisė dhe shėrbimeve humane, Maik Levit tha se asnjė vend nuk ėshtė i pėrgatitur tė pėrballojė epideminė e gripit tė shpendėve. Kėto komente zoti Levit i bėri sot nė Xhakartė pasi u takua me presidentin e Indonezisė, ministrin e shėndetsisė dhe me zyrtarė tė tjerė.

Ndėrkohė, zyrtarėt e Bashkimit Evropianė qė ndodhen nė Turqi pėr tė parė gjendjen pas zbulimit tė virusit tė gripit tė shpendėve, thonė se nuk ka shenja tė njė kėrcėnimi serioz pėr njerėzit.


 
Deri tani nga gripi i shpendėve nė Turqi kanė ngordhur 1 mijė e 800 gjela deti, por zyrtarėt thonė se periudha e inkubacionit ka kaluar dhe problemi tani ėshtė kryesisht pėr veterinerėt.

Gripi i shpendėve ėshtė pėrhapur edhe nė Rumani dhe tė dyja vendet kanė asgjesuar mijėra shpendė nė pėrpjekje pėr tė frenuar pėrhapjen e infeksionit. Nė Gjermani, shteti i Bavarisė, ndaloi panairet e shpezėve si njė masė parandaluese.

Britania po dėrgon kėtė javė ekspertė nė Kinė, Hong Kong dhe Vietnam pėr tė hetuar rreth pėrhapjes sė virusit dhe rreth masave pėr zhdukjen e tij.

Nė dhjetor, nė Londėr do tė organizohet njė konferencė ndėrkombėtare pėr gripin e shpendėve. Deri tani nga virusi kanė gjetur vdekjen 60 persona nė Azi, kryesisht fermerė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.