|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  "Uashington post" shkruan se zgjidhja pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia me njė mbikqyrje ndėrkombėtare

 
 

 
Uashington, 17 tetor 2005 /TN /QIK - Gazeta autoritative amerikane "Uashington post" shkruan se tashmė po shihet zgjidhja pėr Kosovėn dhe kjo ėshtė pavarėsia me njė lloj mbikqyrjeje ndėrkombėtare, megjithėse administrata amerikane pohon se janė tė hapura tė gjitha opsionet pėr statusin e Kosovės.
 
Politikanėve tė Perėndimit, shkruan mė tuije gazeta, u ėshtė e qartė se zgjidhja e tillė ėshtė mė e mira, meqenėse 9O pėr qind e banorėve konsideron se ėshte papranueshme kthimi i Kosovės nėn pushtetin e Serbisė.

Serbia kundėrshton zgjidhjen e tillė, por Perėndimi konsideron se udhėheqja serbe duhet bindet qė tė heqė dorė nga Kosova dhe se ky ėshtė njė hap i rėndėsishėm pėr lirimin e Serbisė nga naconalizmi i saj helmues qė tė lėvizė drejt integrimeve me demokracitė leberale evropane, shkruan gazeta, duke shtua rse zbatimi i politikės sė tillė do tė kėrkojė kapėrcimin e kundėrshtimit jo vetėm tė politikanėve radikalė serbė, por edhe tė ithtarėve tė tyre nė Rusi.

"Edhe mė vėshtirė ėshtė tė kapėrcehet kundėrshtimi i shqiptarėve tė Kosovės dhe tė binden tė bėjnė koncesione tė arsyeshme ndaj pakicės serbe, si dhėnia e autonomisė zonave tė banuara me serbė, dhe me atė rast tė pengohet pėrpjekja e pakicės serbe nė Kosovė qė pjesėt veriore tė provincės t'ia bashkojė Serbisė", shkruan "Uashington post".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.