|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria pajtohet t'i plotėsojė kėrkesat e UP-sė

 
 

 
Prishtinė, 17 tetor 2005 /TN /QIK - Qeveria e Kosovės ka pranuar t'i pėrmbushė tė gjitha kėrkeasat e Universitetit tė Prishtinės, bėri tė ditur sot zėvendėskryeministri Adem Salihaj. "Qeveria ka ofruar njė propozim pėr nivelimin e pagave, zgjidhje e pėrshtateshme qė i plotėson kėrkesat e UP-sė", tha Salihaj pas takimit qė pati dhe ministri i Arsimit dhe Shkencės, Agim Veliu me Kėshillin Drejtues tė UP-sė nė rektoratin e UP-sė. Pas arritjes sė kėtij mirėkuptimi, propozimin e bėrė nga qeveria, pritet ta miratojė edhe formalisht sot pasdite Kėshilli i UP-sė.

Mirėkuptimi i arritur nėnkupton pranimin e kėrkesės sė UP-sė pėr ēėshtjen e nivelimit tė pagave, dhe po ashtu sipas Salihajt ėshtė arritur mirėkuptimi qė tė nėnshkruhet njė memorandum ndėrmjet Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT-it) dhe UP-sė, pėr vetė menaxhimin nga kjo e fundit tė tė hyrave vetanake, me ndryshimin e Ligjit pėr Menagjimin e financave publike.

Salihaj tha se Qeveria ėshtė e gatshme ta pėrmbushė kėtė marrėveshje, dhe se nė mėnyrė retroaktive nga korriku do tė pėrmbyllej edhe nivelizimi i pagave. Kjo marrėveshje, shtoi a, do tė zbatohej edhe vitin e ardhshėm, deri nė gjetjen e njė zgjidhjeje tjetėr. Zėvendėskryeministri Salihaj, tha se tė hollat do tė sigurohen nga buxheti i Kosovės.

Kryetari i Kėshillit Drejtues tė UP-sė, prof.dr.Jahja Hoxha, tha se ėshtė arritur pajtimi pėr plotėsimin e kėrkesave tė UP-sė, jo vetėm pėr nivelimin e pagave, por edhe tė nėnshrkimit tė memorandumit si dhe tė rregullimit ligjor pėr qeverisjen e UP-sė me mjetet e gjeneruara nga ky institucion.
 
Por, pavarėsisht nga plotėsimi i tė gjitha kėtyre kėrkesave qė pritet tė pėrcillet me marrėveshje, Hoxha nuk pranoi tė pozicionihet as pro, as kundėr grevės. "Ne as nuk kemi bėrė thirrje tė fillojė greva, dhe as nuk do ta bėjmė pėr t'u ndalur", tha Hoxha, duke u mbrojtur, sipas tij, me arsyetimin se Kėshilli Drejtues vazhdon ta kryejė punėn e vet ēdo ditė.

Arritja e njė marrėveshjeje tė tillė ėshtė paralajmėruar edhe tė premten, nė takimin ndėrmjet Bordit tė UP-sė dhe Kryetarit tė Kuvendit, kur z.Daci premtoi edhe ndryshimet e nevojshme ligjore, pėr realizimin e kėsaj mundėsie.

Ndėrsa, sa i pėrket grevės, pėr tė cilėn Salihaj tha se nuk ėshtė negociuar nė takim, qeveria ėshtė nė pritje tė ofertės qė i ka bėrė SBASHK-ut, qė tė ulet tė bisedojė me MASHT-in. "Por, ata nuk po pranojnė ende ta bėjnė kėtė duke kėmbėngulur qė kėrkesat e tyre tė plotėsohen nė mėnyrė ultimative, gjė e cila ėshtė e pamundur", tha ai. Kjo pasi vetėm pėr pėrmbushjen e kėrkesės sė tyre pėr nivelin e shkollimit tė ulėt nevojiten hiq mė pak se 5 milionė euro, tė cilat nuk ka mundėsi buxhetore t'i sigurojė.
 
Ndėrkohė, pėrmbushja e njė kėrkese tė tillė do tė kishte implikime tė ndryshme, njėra nga tė cilat do tė ishte diskriminimi i punėtorėve tė tjerė tė shėrbimeve publike, tė cilėt edhe ashtu kanė paga diē mė tė ulėta.

Por, tha Salihaj, "nėse ata nuk ulen me MASHT-in ta bėjnė nivelimin, atėherė ne do ta bėjmė kėtė vetė", tha ai.

"Shkollat njė ditė do tė fillojnė tė punojnė tė gjitha", u pėrgjigj Salihaj pėr grevistėt.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.