|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Vendet e sovranizuara nga ish-Jugosllavia duhet ta mbėshtesin pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
17 tetor 2005 /TN
 
- Ato dinė mė sė miri se ē’farė pozite kishte Kosova si pėrbėrės i  ish-Federatės, prandaj do tė duhej tė njihej edhe si pėrbėrės i shpėrbėrjes sė saj, me tė drejtė pėr vetėvendosje dhe suksesion -
 
 
Shkruan: Esat STAVILECI,  profesor i Universitetit tė Prishtinės
 
Shkas i drejtpėrdrejtė i kėtij shkrimi ėshtė njė deklaratė e z. Dimitrij Rupel, kryesuesit tė rradhės sė OSBE-sė, njėkohėsisht ministrit tė jashtėm slloven, gjatė qėndrimit tė tij nė Kosovė, se “Sllovenia ende nuk ka qėndrim tė qartė rreth statusit tė Kosovės”. Nuk ėshtė vetėm Sllovenia qė “ende nuk ka qėndrim tė qartė”, por janė edhe Kroacia, Bosnjė e Hercegovina dhe Maqedonia, vende tė sovranizuara nga shpėrbėrja e ish-Jugosllavisė qė ende nuk e “kanė bėrė tė qartė qėndrimin e tyre rreth statusit tė Kosovės.
 
 
Indiferenca
 
Me gjithė shkasin e drejtpėrdrejtė tė kėtij shkrimi janė, mė sė paku, edhe dy arsye tė tjera, qė mė shtynė tė shtroj kėtė temė:e para, aktualiteti i saj, nė kohėn kur ēėshtja e Kosovės gjindet “nė buzė”tė hapjes dhe tė zhvillimit tė diskutimeve pėr tė;e dyta, indiferenca e republikave tė ish-Jugosllavisė pėr tė marrė njė qėndrim  ndaj statusit tė Kosovės qė, nė mos asgjė tjetėr, flet pėr mungesėn e ndjenjės sė korrektėsisė ndaj njė njėsie federale tė ish-Jugosllavisė, ndonėse jo me statusin e republikės me tė cilėn, siē thuhet, kanė krijuar dhe kanė ndarė “fatet e pėrbashkėta”.
 
Askush nuk di mė mirė pėr pozitėn qė kishte Kosova nė ish-Jugosllavi se ē’dinė republikat e mėparshme tė saj tė cilat, mbi bazėn e tė drejtės pėr vetėvendosje, u sovranizuan dhe u krijuan si shtete tė pavarura.
 
Shtrirja e kėsaj teme sot dhe vendosja nė njė rrafsh e shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė me statusin e Kosovės bėhet pėr shkak tė ndikimeve tė ndėrsjella qė kishin ato ndėrmjet tyre, me mundėsinė e ndikimit nė pėrcaktimet nė lidhje me statusin e Kosovės, nga njėra anė, pėr shkak se procesi i shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė filloi nė Kosovė dhe rreth Kosovės, ndėrsa nga ana tjetėr, pėr arsye se ēėshtja e Kosovės mu pėr shkak tė shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, sot paraqitet me njė dimension tė ri politik, por edhe konstitucional juridik e ndėrkombėtar, me shumė interes pėr tė marrė njė qėndrim tė drejtė ndaj statusit tė saj.
 
Me shpėrbėrjen e ish-Jugosllavisė, Kosova si dhe shqiptarėt qė jetonin nė hapėsirėn e saj, nė territore ku pėrbėnin shumicėn, kanė pritur qė objektivisht dhe realisht tė paraqitėn si subjekt tė vetvetės, pra subjekt i vendosjes pėr fatin e vet nė rrethanat e reja historike, nė bazė tė parimit tė vetėvendosjes. 
 
Mirėpo, zhvillimet qė ndodhėn pas shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė nuk morėn nė konsideratė kėtė parim nė asnjerin prej rasteve me shqiptarėt, as nė ish-Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė, as nė Kosovėn Lindore, as nė Mal tė Zi dhe para sė gjithash, nė Kosovė qė, pa asnjė mėdyshje, paraqet pėrbėrėsin themelor tė ēėshtjes ende tė pazgjidhur shqiptare.
 
 
Pėr ēfarė flasin realitetet
 
Kosova paraqet sot njė rajon politiko-territorial tė individualizuar nė Ballkan. Ėshtė ky njė fakt qė nuk mund tė injorohet, po sikurse qė nuk mund tė injorohet fakti tjetėr pėr realitetin nacional-demografik tė popullit tė Kosovės qė i kundėrvihet ēdo pėrpjekjeje pėr “ta paraqitur Kosovėn”si njė mjedis shumėetnik”.  Mirė iu tha z. Rupel, gjatė qėndrimit tė tij tė fundit nė Kosovė se “Kosova ėshtė po aq multietnike sa ėshtė edhe vetė Sllovenia”.
 
Shtetet e sovranizuara nga ish-Jugosllavia e dinė mė mirė se asnjė vend tjetėr se Kosova nė ish-Federatėn multinacionale tė Jugosllavisė kishte status tė njėsisė konstitutive, ndonėse jo edhe tė republikės;ato e dinė mė mire se asnjė shtet tjetėr se Kosova nė ish-Jugosllavi kishte kufijtė e saj interfederalė qė nuk mund tė ndryshoheshin pa pėlqimin e saj, po sikurse qė edhe kufijtė e jashtėm tė ish-Jugosllavisė, nuk mund tė ndryshoheshin pa pėlqimin e Kuvendit tė Kosovės, fakte kėto shumė tė rendėsishme pėr tė marrė njė qėndrim tė drejtė ndaj tė ardhmes sė Kosovės, mbi bazėn e garancisė sė kufijve nga Kushtetuta e ish-Jugosllavisė e vitit 1974.
 
Pėrfundimi ėshtė i qartė se parimi i njohur nė tė drejtėn ndėrkombėtare uti possidetis, ashtu siē ėshtė zbatuar pėr republikat e ish-Jugosllavisė(1991-1992), ka qenė dashur tė zbatohet edhe nė rastin e Kosovės. Pra, ky parim u zbatua nė mėnyrė selektive:iu njoh karakteri ndėrkombėtar vetėm kufijve tė republikave dhe jo edhe tė kufijve tė krahinave autonome, me gjithė faktin konstitucional-juridik se edhe kufijtė e krahinave autonome, do tė thotė edhe tė Kosovės, pėrcaktoheshin dhe garantoheshin me tė njėjtin akt kushtetues, madje edhe me tė njėjtėn normė kushtetuese.  Nėse nuk ėshtė zbatuar dje, pse tė mos zbatohet sot e nesėr.
 
 
A do t’i kushtojnė dhe sa do t’i kushtojnė Kosovės “interpretimet politike”tė Badinterit?
 
Kosova nuk mund tė jetė “peng”e interpretimeve, mė shumė politike”, se sa konstitucionale –juridike e Komisionit tė Badinterit, nė mėnyrė qė tė vazhdojė tė trajtohet nė dritėn e atyre interpretimeve. Qėndrimet e Komisionit tė Badinterit do tė duhej tė zbatoheshin njėsoj edhe pėr kufijtė e Kosovės, si njerės nga tetė konstituentėt e ish-Jugosllavisė. Nė fakt, Kosova, nė pėrputhje me parimin uti possidetis, me plebishtin e popullit (1991) ndėrkombėtarizoi kufijtė e saj, por ai ndėrkombėtarizim i kufijve tė Kosovės nuk u pėrligj.
 
Kosova, po sikurse edhe republikat e ish-Jugosllavisė, tė cilat shpallen sovranitetin dhe pavarėsinė, paraqet rast tė vetėvendosjes sė jashtme.   Shtetet e sovranizuara nga ish-Jugosllavia e kanė shumė tė qartė se rikonstrukturimi i plotė dhe i drejtė ndėrkombėtar i ish-Jugosllavisė nuk mund tė quhet “i kryer”pa zgjidhjen e drejtė tė ēėshtjes sė Kosovės, pra “pa valorizimin e plotė dhe tė drejtė ndėrkombėtar tė trungut etnik tė Kosovės dhe tė vullnetit politik tė artikuluar dhe tė institucionalizuar tė shumicės dominante shqiptare tė popullsisė sė Kosovės”. 
 
Prandaj, nuk mund tė kuptohet qėndrimi ende indiferent i shteteve tė sovranizuara nga ish-Jugosllavia nė lidhje me statusin e Kosovės, kur, nga ana tjetėr, disa nga shtetet e perėndimit dhe SHBA-tė ose favorizojnė pavarėsinė e Kosovės ose angazhohen drejtpėrsėdrejti pėr tė si zgjidhje tė drejtė.
 
Jam shumė i vetėdijshėm se ekzistojnė njė varg i tėrė rrethanash tė cilat mund tė ndikojnė nė “indiferencėn”dhe “luhatjen”ose “lėkundjen” e shteteve tė sovranizuara nga ish-Jugosllavia ndaj statusit tė ardhshėm tė Kosovės. Po qe se vėshtrohen nga njė “plan mė i gjerė”, ato sikur “arsyetohen”me “kryqėzimin e interesave”nė Ballkan. Serbia e konsideron Rusinė mbrojtėsen kryesore historike tė vetėn.
 
Rumania mban marrėdhėnie tė mira me Serbinė. Hungaria frikėsohet nga konflikti ushtarak me Serbinė.  Bullgarisė nuk i pėrgjigjet konflikti me Serbinė, pėr shkak tė Maqedonisė. Turqia pretendon tė bėhet fuqia e parė e Ballkanit dhe ta neutralizojė ndikimin grek. Greqia i mban rezervė kėrkesat territoriale ndaj Maqedonisė dhe Shqipėrisė, ndėrsa Serbinė e ruan si aleat dhe e bashkėrendon me tė politikėn ndaj Shqipėrisė.
 
 
Rėndėsia e trefishtė e pavarėsisė sė Kosovės pėr raportet e shqiptarėve dhe serbėve
 
Mirėpo, nė gjithė kėtė vorbullė, pavarėsia e Kosovės paraqitet me rendėsi tė trefishtė, sepse “involvohet njėkohėsisht nė tri rrafshe hapėsinore” :sė pari, ”nė raportin interetnik shqiptaro-serb nė Kosovė”, sė dyti, ”nė raportin interetnik shqiptaro-serb  nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė” dhe, sė treti, ”nė raportin interetnik global tė kombit shqiptar dhe kombit serb nė Ballkan”.
 
Nisur nga rėndėsia e madhe qė ka zgjidhja e drejtė e ēėshtjes sė Kosovės pėr  ekuilibrin politik nė Ballkan, shtetet e sovranizuara nga ish-Jugosllavia, po sikurse edhe shtetit e rajonit nė pėrgjithėsi,  do tė duhej qė, tė ndihmonin nė krijimin e ekuilibrit, me mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės.  Pavarėsia e Kosovės paraqitet me shumė favore pėr ruajtjen e stabilitetit nė Ballkan. Ēdo zgjidhje qė do tė injoronte vullnetin e popullit tė Kosovės, qoftė ajo edhe kaluese, me kėrcėnimin qė “tė konservojė gjendjen”, do tė linte tė hapur mundėsinė pėr konflikte.
 
Shtetet e sovranizuara nga ish-Jugosllavia janė tė ndėrgjegjshme se me shpėrbėrjen e ish-Jugosllavisė, pjesė e sė cilės ishin, bashkė me Kosovėn, do tė duhej tė konsideroheshin edhe si faktorė tė shpėrbėrjes sė saj, sėrish bashkė me Kosovėn, me tė drejtėn pėr vetėvendosje dhe suksesion. Mė nė fund, Kosova edhe sot  paraqet njė entitet nacional dhe social-politik, me identitet dhe individualitet tė pamohueshėm qė paraqesin argumente tė fuqishme pėr tė pėrmbyllur dosjen e saj me pavarėsi.
 
 
Pėr Kosovėn, shteti paraqet njė pėrfundim logjik dhe konstitucional-juridik
 
Nga pikėpamja logjike, po sikurse edhe nga pikėpamja konstitucionale-juridike, ėshtė e padiskutueshme se shqiptarėt paraqesin njė etnikum tė qartė me tė cilin identifikohet popullata kompakte me territorin e vetė, prandaj, si logjikisht,  ashtu dhe polito-gjenetikisht, secilit etnikum, pra edhe etnikumit shqiptar, si popull me shumicė tė theksuar nė Kosovė, i takon e drejta pėr tė ndėrtuar shtetin nė tė cilin, ē’ėshtė e vėrteta, me shqiptarėt do tė bashkėjetojnė edhe pjesėtarėt e pakicave dhe tė grupeve etnike.
 
Ata qė e shohin Kosovėn si “shtetin e dytė shqiptar”sikur injorojnė tė vėrtetėn se “ekzistimi i dy shteteve shqiptare nė Ballkan”, pėrpara se tė konsiderohej pėrparėsi, do tė duhej tė kualifikohej hendikep, pėr shkak tė synimeve shekullore tė shqiptarėve pėr tė “ndėrtuar dhe jetuar nė njė shtet tė vetėm”.
 
 Qe pra, pse shtetet e sovranizuara nga ish-Jugosllavia do tė duhej qė “indiferencėn ndaj statusit tė Kosovės”ta zėvendėsonin me pėrcaktimin e qartė dhe mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės.            


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca. net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.