|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Daci dhe Kosumi thanė nė takimet me ambasadorėt e OSBE-sė se pėr pavarėsinė nuk do tė negociohet me askėnd

 
 

 
Prishtinė, 17 tetor 2005 /TN /QIK - Pavarėsia e Kosovės nuk do tė negociohet, u kanė thėnė sot kryekuvendari Nexhat Daci dhe kryeministri Bajram Kosumi, 25 ambasadorėve tė OSBE-sė, tė cilėt edhe nesėr do tė jenė nė Kosovė.

Ambasadorėt e 25 vendeve nė Kėshillin e Pėrhershėm tė OSBE-sė nė Vjenė, tė cilėt kanė mbajtur takime tė veēanta me kryekuvendarin Daci dhe kryeministrin Kosumi, janė interesuar pėr pėrgatitjet pėr bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės dhe pėr rolin e mėpastajmė tė kėtij misioni nė Kosovė.

"Limiti qė delegacioni i institucioneve tė Kosovės e ka, ėshtė se pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė e negociueshme me askė, por kjo ėshtė rruga deri nė pėrmbushjen e saj me bashkėsinė ndėrkombėtare nė lėmi tė caktuara, nė siguri nė veēanti, nė ushtri dhe nė monitorimin e proceseve civile nga Evropa”, tha kryekuvendari Daci.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjet e ambasadorėve tė OSBE sė pėr gjendjen e sigurisė nė Kosovė, sidomos nė fazėn e bisedave pėr statusin, Daci ėshtė shprehur se megjithėse Kosova ende nuk ka kompetenca pėr siguri dhe drejtėsi, nuk pret trazira dhe destabilizim tė vendit, madje ka shtuar se Prishtina vazhdon tė jetė qytet mė i sigurt se Nju Jorku, Londra, Parisi a Berlini.
 
Megjithėkėtė ai ka kėmbėngulur nė krijimin sa mė parė tė Ministrisė sė Drejtėsisė, tė asaj tė Punėve tė Brendshme dhe tė Shėrbimit inteligjent, si parakusht pėr njė siguri mė tė mirė nė vend.

Nė pyetjen e ambasadorit tė Serbisė dhe tė Malit tė zi, Garēeviq, se mos qėndrimi i fortė kosovar pėr panegocueshmėrinė e statusit do tė dėmtonte procesin e bisedimeve dhe do tė ishte dekurajues pėr serbėt e Kosovės, Daci ėshtė pėrgjigjur se tė bisedosh pėr status me vendin i cili edhe pas gjashtė vjetėsh tė luftės nuk i kthen trupat e pajetė tė shqiptarėve tė vrarė nga ushtria dhe policia e tij, do tė thotė tė mos e zgjidhėsh atė edhe po tė bisedosh pėr gjashtėqind vjet.
 
Ai, ndėrkaq, ka rikujtuar faktin se Beogradit i ėshtė marrė me luftė sovraniteti mbi Kosovėn, se ai aktualisht ndodhet nė KS tė OKB sė dhe se do t?i jepet popullit tė Kosovės, thuhet nė njė kumtesė nga ky takim.

Ndėrkaq Kryeministri Kosumi tha se ka njoftuar delegacion e gjerė tė OSBE-sė, pėr gatishmėrinė e qeverisė pėr fillimin e bisedimeve pėr zgjidhjen e statusit. Ai po ashtu thase beson se OSBE-ja do tė ketė rol monitorues nė zhvillimin e demokracisė, edhe pasi Kosova tė njihet si shtet i pavarur.

"Ne jemi duke u pėrgatitur, delegacioni ėshtė nė gjendjen e duhur, grupet punuese janė duke u funksionalizuar, qė tė fillojnė bisedat pėr bėrjen e shtetit tė Kosovės. Ndėrsa, sa i pėrket rolit tė OSBE-sė nė tė ardhmen, ne e shohim edhe njė prezencė tė OSBE-sė dhe njė rol observues, monitorues tė ndėrtimit tė demokracisė edhe pas statusit final tė Kosovės", ka theksuar Kosumi.

Ambasadori slloven Janez Lenarēiē, kryesues i delegacionit tė OSBE-sė, pas takimit me anėtarėt e Kryesisė sė Kuvendit dhe me anėtarėt e kabinetit qeveritar, tha se OSBE-ja do ta ndihmojė Kosovėn edhe pas zgjidhjes sė statusit. "Tė gjitha bisedat ishin informative dhe konstruktive. Ne shpresojmė qė OSBE-ja do tė jetė nė gjendje ta ndihmojė Kosovėn qė ta zhvillojė demokracinė dhe prosperitetin edhe nė kėtė pjesė tė botės", tha Lenarēiē.

Delegacioni i ambasadorėve tė OSBE-sė u takua edhe me kryeadministratorin e Kosovės Soren Jesen Petersen, ndėrsa nė orėt e pasdites, ai do tė takohet me kryetarin e PDK-sė, Hashim Thaēi, me kryetarin e ORA-s, Veton Surroi dhe me pėrfaqėsues tė komuniteteve tjera nė Kosovė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.