|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shqipėria: Qeveria parashikon zbutje tė dy taksave pėr biznesin

 
 

 

 

15 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (14.10.2005)

Nė Shqipėri ministri i Financave Ridvan Bode deklaroi sot se pėr vitin 2006 qeveria ka parashikuar tė ketė zbutje tė dy taksave pėr biznesin. 

Tatimi mbi fitimin do tė ulet nė 20 pėrqind nga 23 qė ėshtė aktualisht e po ashtu do tė pėsojė zbutje dhe kontributi pėr sigurimet shoqėrore, qė sipas ministrit Bode do tė krijojė kushte pėr rritje tė punėsimit.

Ndėrkohė pėr vitin e ardhshėm nuk ėshtė parashikuar asnjė ndryshim pėr Tatimin mbi Vlerėn e shtuar, gjė e cila ėshtė nė kėrkesat e biznesit vendas, por dhe njė premtim i programit katėrvjeēar tė qeverisė.

Por sipas ministrit tė Financave problemi mė i madh nė Shqipėri ka tė bėjė me me mungesėn e konkurrencės nė treg, lojėn e pandershme tė shkatuar nga influencat politike nė treg dhe hapėsirat qė nxsin korrupsionin dhe pėrdormin abuziv tė tė drejtave tė administratės publike vecanėrisht asaj tatimore dhe doganore.

 
Ministri i Financave i bėri kėto komente njė ditė pas miratimit nga ana e parlamentit tė pėrgjysmimit tė taksave pėr biznesin e vogėl. Pėr herė tė parė njė vendim financiar u mor me njė konsensus tė gjerė, pasi shumica pranoi disa nga propozimet e socialistėve nė opozitė.


 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.