|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova: Pėr pavarėsinė e Kosovės do tė punojmė sė bashku

 
 

 
Prishtinė, 14 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot kryetarin e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinajn. Presidenti Rugova tha se me Haradinajn ka biseduar pėr gjendjen nė Kosovė, tė cilėn e ka vlerėsuar stabile.
 
Presidenti Rugova tha se nga Haradinaj ėshtė njoftuar pėr vendimin e Gjykatės sė Hagės, e cila ia lejon tė drejtėn e pjesėmarrjes nė aktivitete politike nė Kosovė, vendim qė ai e quajti pozitiv.
 
"Unė besoj se ai (Haradinaj) do tė ndihmojė proceset pozitive dhe proceset pėr zhvillimin e Kosovės, pėr tė mirėn e popullit dhe tė gjithė qytetarėve, si dhe pėr pavarėsinė e Kosovės, pėr tė cilėn do tė punojmė sė bashku", tha presidenti Rugova.

Ndėrsa, Haradinaj, i cili takimin e parė politik e mbajti me Presidentin Rugova, pas kthimit tė kėsaj tė drejte nga Gjykata e Hagės, e ka pėrgėzuar Presidentin pėr unitetin politik qė ka krijuar me krijimin e Grupit Negociator.

"Unė e pėrgėzova pėr punėn qė ka bėrė Presidenti pėr unitet nė Kosovė, me pėrcaktimin e delegacionit, dhe koordinatorit, si dhe me angazhimin qė po bėn, pėr tė avancuar proceset nė Kosovė, proceset pozitive pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės", tha Haradinaj, i cili i ka premtuar Presidentit se do tė vazhdojė ta mbėshtesė nė procesin e filluar drejt pavarėsisė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.