|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Agim Veliu nė State Deparatmentin amerikan u takua me Drejtorin e Zyrės pėr Ēėshtjet e Evropės Qendrore dhe Juglindore

 
 

 
14 tetor 2005 /TN
 
Nė fund tė javės sė dytė tė pjesėmarrjes nė seminarin e Bankės Botėrore me temėn “Zgjedhjet strategjike pėr reformėn nė arsim” qė po tė mbahet nė Washington DC tė SHBA-ve delegacioni i MASHT i udhėhequr nga Ministri Agim Veliu, ka zhvilluar aktivitetete dhe takime tė rėndėsishme nė Departamentin e shtetit, Departamentin e arsimit dhe takoi zyrtarė tė lartė tė Bankės Botėrore.
 
Dje Ministri Agim Veliu u takua me Drejtorin e Zyrės pėr Ēėshtjet e Evropės Qendrore dhe Juglindore Ēarls Inglish dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė nga kjo zyrė.
 
Nė takimin qė u mbajt nė Deparatamentin e shtetit amerikan u diskutuan proceset e rėndėsishme nėpėr tė cilat po kalon Kosova, nė veēanti zbatimi i standardeve dhe fillimi i shpejtė i bisedimeve pėr statusin politik tė Kosovės.
 
“Rėndėsi e madhe nė kėtė takim iu kushtua vazhdimit tė bashkėpunimit dhe mbėshtetjes amerikane pėr sistemin e arsimit nė Kosovė dhe konsolidimit tė rrjedhave nė Universitetin e Prishtinės”, deklaroi Veliu. Ai ka njoftuar zyrtarėt e Departamentit amerikan tė shtetit pėr punėn qė po bėn MASHT dhe institucionet tjera nė Kosovė pėr zbatimin e standardeve dhe pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin e ardhshėm politik nė Kosovė, ndėrkaq qė ka falėnderuar palėn amerikane pėr mbėshtetjen dhe bashkėpunimin e deritashėm pėr zhvillimin e sistemit tė arsimit tė lartė nė Kosovė.
 
z. Ēarls Inglish ka shprehur gatishmėrinė pėr mbėshtetje tė mėtejme tė institucioneve amerikane pėr proceset nė Kosovė. Ai vlerėsoi pozitivisht pėrpjekjet e MASHT pėr depolitizimin e Universitetit tė Prishtinės dhe tė sistemit arsimor nė pėrgjithėsi.
 
Delegacioni i MASHT i kryesuar nga ministri i Arsimit, Z. Agim Veliu ka zhvilluar edhe dy takime tė rėndėsishme pune me zyrtarė tė Bankės Botėrore dhe tė Departamentit (Ministrisė) sė Arsimit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
 
Nė takimin e parė me Znj. Orsalia Kalanzopulos, drejtoreshė rajonale e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore, Znj. Nensi Kuk, Udhėheqėse e Njėsisė pėr Evropėn Juglindore, Znj. Morinė Meklafllin, Drejtoreshė e Sektorit tė Arsimit, u diskutua bashkėpunimi e ndihma e deritanishme e Bankės Botėrore pėr Kosovėn si dhe mundėsia e vazhdimit tė bashkėpunimit nė tė ardhmen. Nė fokus tė bisedės ishin forcimi i pėrpjekjeve pėr zbatimin e projektit tė tanishėm tė Bankės Botėrore pėr Rritjen e Pjesmarrjes nė Arsim dhe kyqja e “World Bank” nė procesin e zhvillimit tė strategjisė sė MASHT pėr zhvillimin e arsimit parauniversitar 2007 – 2017.
 
Nė kėtė takim Ministri Veliu dhe zyrtarėt e “World Bank” theksuan nevojėn pėr pėrshpejtimin e punėve pėr pėrmbarimin e projektit sipas afateve tė pėrcaktuara nė dokumentet pėrkatėse tė nėnshkruara mes dy palėve dhe pėr lehtėsimin e procedurave me qėllim tė realizimit mė tė lehtė tė aspekteve tė ndryshme tė planeve dhe projekteve zhvillimore tė shkollave pėr zbatimin e projeketeve tė graneteve shkollore. Palėt u dakorduan qė tė bėhen pėrgatitjet e duhura pėr shqyrtim sa mė tė suksesshėm tė segmenteve tė projektit gjatė visitės sė nėntorit tė udhėheqėsve tė lartė tė BB nė Kosovė.
 
Nė takimin e dytė nė Departamnetin (ministrinė) e Arsimit tė SHBA-ve delegacioni i MASHT u takua me Zėvendėsdrejtorin e Drejtorisė pėr Bashkėpunim ndėrkombėtar, Z. Daniel Boner dhe udhėheqėsin e Sektorit pėr Arsim tė Lartė, Dr. Steven Hant.
 
Ministri Veliu ka falėnderuar SHBA-t pėr ndihmat e ndryshme qė kanė dhėnė institucionet dhe Zyra e SHBA-ve pėr sistemin arsimor kosovar. Nė takim u shqyrtuan mundėsi tė ndryshme pėr bashkėpunim tė mėtejmė nė fushėn e njohjes sė diplomave dhe dokumenteve tė fituara nė SHBA (nė pėrputhje me Konventėn e Lisbonės), shkėmbimit tė informatave pėr studentėt kryesisht kosovarė qė studjojnė dhe duan tė studjojnė nė SHBA, si dhe pėr bartjen e pėrvojave amerikane nė lėmin e kolegjeve komunitare dhe tė pėrvojave tė Kalifornisė nė racionalizimin e shfrytėzimit tė objekteve shkollore.
 
Drejtori i Deparatamentit pėr arsim tė lartė nė MASHT Xhavit Rexhaj njoftoi se njė pjesė e bisedės u pėrqėndrua nė ndihmėn e SHBA-ve pėr implementimin e sistemit pėr sigurimin e cilėsisė nė institucionet kosovare tė arsimit tė lartė, si dhe nė sigurimin e bashkėpunimit me institucione pėrkatėse amerikane tė cilat bėjnė akreditimin e institucioneve tė AL nė SHBA. “Zyrtarėt e lartė tė Deparatmentit tė arsimit amerikan dhe Ministri Veliu vlerėsuan rėndėsinė e takimeve tė kėtilla dhe nevojėn e shkėmbimit tė informatave relevante nė fushėn e arsimit, gjithnjė me qėllim tė lehtėsimit tė formave tė ndryshme tė bashkėpunimit pėrmes vendosjes sė rrugėve institucionale”, njoftoi Rexhaj.
 
Gjatė qėndrimit nė Washington, prej 3-11 tetor, delegacioni i MASHT ka zhvilluar dhe prezantuar me sukses njė version tė Konceptit tė Strategjisė pėr zhvillimin e mėsimdhėnėsve nė sistemin arsimor kosovar, pastaj ka prezentuar materiale dhe tė dhėna tė tjera pėr sistemin arsimor kosovar nė funksion tė shkėmbimit tė pėrvojave dhe praktikave tė mira nė sektorin e arsimit nė vende tė ndryshme nė botė.
 
Nė seminar marrin pjesė ministra dhe zyrtarė tė lartė tė ministrive tė arsimit, nė funksion tė pėrmirėsimit tė procedurave pėr tė arritur nė njė strategji sa mė efektive, qė ajo tė jetė nė shėrbim tė reformave tė arsimit nė vendet pėrkatėse.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.