|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri maqedonas ėshtė shprehur i sigurt se Kosova do tė bėhet e pavarur

 
 

 
Bruksel, 14 tetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri maqedonas Vlado Buēkovski ėshtė shprehur i sigurt se Kosova do tė bėhet e pavarur, por njėherit kėrkon qė cilado tė jetė zgjidhja pėr Kosovėn tė ruhet integriteti territorial i Maqedonisė.

"Unė jam realist. Jami i sigurt se Kosova do tė bėhet e pavarur. Me siguri, nė fillim, do tė ketė njė pavarėsi mė kushte", ka thėnė Buēkovski pėr gazetėn belge "Libėr dė Belzhik" ("La Libre de Belgique").

Kryeministri maqedonas kėrkon "qė edhe Kosova duhet t'u japė njė sinjal shumė pozitiv vendeve tė tjera tė rajonit".

"Ne akoma nuk kemi vendosur kufirin ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė. Ne dėshirojmė qė integriteti ynė territorial tė ruhet, cila do qė tė jetė zgjidhja pėr Kosovėn".

Nga ana tjetėr, sipas, tij, Serbia do tė pėrfitojė nga marrėveshja pėr stabilizim -asociim me BE-nė. "Kur
ky proces me dy binarė tė zhvillohet, bashkėsia ndėrkombėtare do tė ketė interes tė ketė njė Maqedoni stabile, e pranuar nė NATO dhe BE, nė kėtė pjesė tė Ballkanit".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.