|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deklaratė e Ramush Haradinajt pas vendimit tė Gjyakės sė Hagės pėr t'u marrė me aktivitete politike

 
 

 
Prishtinė, 14 tetor 2005 /TN /QIK - Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-sė, nėpėrmjet njė deklarate, pasi shpreh kėnaqėsinė qė Tribunali i Hagės ėshtė pajtuar qė tė kyēet nė aktivitetet politike, thotė se do tė presė edhe disa ditė para se tė gjithė tė interesuarit ta kenė studiuar vendimin e gjykatės dhe kur protokollet tė jenė pajtuar me UNMIK un. Ai nė deklaratė thotė se tri gjėra dėshiron t'i pėrsėrisė.

"E para: mėnyra mė efektive pėr t'i mbrojtur jetėt e qytetarėve qė tė mbrohet Kosova, qė tė sigurohemi qė asnjėri tė mos ketė mė dhimbje nė Kosovė, pėr cilėndo familje, shqiptare apo serbe, apo kėdo tjetėr, ėshtė qė tė pėrkrahet procesi politik nė tė cilin jemi tė kyēur tani.

E dyta: ne vetėm do tė dėmtojmė veten nėse nuk jemi tė bashkuar nė vendimin tonė pėr tė ndėrtuar njė Kosovė demokratike, pėr tė ndėrtuar njė liri tė vėrtetė, me respekt ndaj tė gjithėve tė cilėt jetojnė nė Kosovė, ku tė gjithė janė tė mbrojtur me rregulla tė ligjit.

Dhe, e treta: ne duhet ta pėrshpejtojmė procesin e integrimit tė tė gjithė popujve tanė, me tė gjitha mėnyrat tė cilat janė tė hapura pėr ne".

Nė fund ai thotė se nėse bėhen kėto tri gjėra, "e pėrkrahim procesin politik, mbesim tė bashkuar dhe punojmė pėr integrimin e tė gjithė popujve tanė - pastaj mund tė presim njė ardhmėri tė mirė".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.