|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Tribunali i Hagės i ka mundėsuar ish-Kryeministrit Haradinaj qė tė merret me aktivitete politike e publike

 
 

 
Hagė, 13 tetor 2005 /TN /QIK - Tribunali i Hagės ia ka shkurtuar kufizimet e mbrojtjes nė liri ish-Kryeministrit tė Kosovės Ramush Haradinaj, i cili tani e tutje do tė mund tė merret aktivisht me politikė, pėrfshirė edhe drejtimin e partisė sė tij - Aleancės pėr Ardhmerinė e Kosovės, si dhe tė paraqitet me deklarata para mediave. Kėtė lajm e bėri tė ditur bashkėrenduesi i avokatėve tė z. Haradinaj Majkell O'Rejli.
 
Sipas kėtij vendimi tė Gjykatės sė Hagės Haradinajt i lejohet tė shfaqet nė publik dhe tė pėrfshihet nė aktivitete politike nė atė shkallė qė UNMIK-u do ta vlerėsojė se ėshtė e rėndėsishme dhe ka ndikim pozitiv nė zhvillimet politike dhe nė gjendjen e sigurisė nė Kosovė.
 
Ēdo aktivitet ku planifikon tė marrė pjesė z. Haradinaj duhet tė marrė miratimin e UNMIK-ut. Gjykata ka kėrkuar nga UNMIK-u qė marrė pėrgjegjėsinė pėr tė lejuar apo penguar z. Haradinaj pėr tė qenė i pranishėm nė aktivitete tė ndryshme derisa duhet t'i dėrgojė raportin Gjykatės sė Hagės lidhur me rastet nė fjalė.
 
Por trupi gjykues ka hedhur poshtė kėrkesėn e mbrojtjes qė t'i rishikojė kufizimet aktuale nė gjeografinė e lėvizjes sė z. Haradinaj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.