|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shpenzime tė larta tė pėrdorimit tė veturave, telefonave, nė mėditje e udhėtime zyrtare, u tha nė Komisionin pėr buxhet

 
 

 
Prishtinė, 13 tetor 2005 /TN /QIK - Komisioni pėr Buxhet dhe Financa i Kuvendit tė Kosovės, i kryesuar nga Naser Osmani, kryetar i Komisionit, nė kuadėr tė nismės qė ndėrmori kohė mė parė, qė Qeverisė sė Kosovės t'i propozohet njė Program i kursimit tė shpenzimeve, nė mbledhjen e sotme, nė tė cilėn merrnin pjesė edhe zėvendėsministri dhe drejtori i Departamentit tė Buxhetit tė Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave, pėrkatėsisht Muharrem Ibrahimi dhe Agim Krasniqi, zhvilloi njė debat tė gjerė rreth mundėsive tė racionalizimit tė shpenzimeve nga ana e organizatave buxhetore.

Megjithėse disa diskutues ishin tė mendimit se para se tė fillojė debati do tė ishte mirė qė tė kenė si mbėshtetje njė material, i cili nė mėnyrė mė specifike do tė tregonte se nė cilėt lėmenj shpenzohet nė mėnyrė tė paarsyeshme, ata u pėrpoqėn tė identifikojnė segmentet ku vėrehen lehtė shpenzime tė larta.
 
Nė kėtė vėshtrim u tha se shpenzime tė larta hetohen gjatė pėrdorimit tė veturave, nė mėditje, reprezentacione, udhėtime zyrtare etj. Konstatime tė ngjashme kishin edhe pėrfaqėsuesit e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave.
 
Nė pajtim me kėtė u propozua qė tė bėhet njė normativ lidhur me kriteret e shpenzimeve nė kėta lėmenj, pėr tė bėrė reduktime tė mėdha. Kontrolli i shpenzimeve ėshtė mė se i nevojshėm, ndėrsa nė praktikėn e deritashme, sidomos mėditjet, nuk i nėnshtrohen kurrfarė kontrolli.

U fol edhe pėr shpenzimet nė mallra, shėrbime dhe nė investimet kapitale. Edhe kėtu ka vend pėr racionalizim, por duhet tė kihet parasysh se reduktimet e tilla nuk duhet tė shkojnė nė dėm tė funksionimit dhe mirėmbajtjes sė investimeve.

Debati ishte edhe njė kontribut i rėndėsishėm nė prag tė pėrgatitjeve tė Planit tė Buxhetit tė Kosovės pėr vitin 2006, i cili do tė jetė 14 milionė mė i vogėl se buxheti i sivjetshėm. Nga pėrfaqėsuesit e Ministrisė u theksua se drafti i Buxhetit pėr vitin e ardhshėm do tė jetė shumė mė i detajizuar, pėr tė parė se nė cilėt lėmenj duhet kėrkuar racionalizimin e shpenzimeve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.