|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

  Presidenti Rugova, nė takimin me nėnsekretarin Bėrns, kėrkoi njohjen direkte tė pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 13 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės dr.Ibrahim Rugova, i ka kėrkuar sot Nėnsekretarit amerikan tė shtetit Nikolas Bėrns, fuqizimin e pėrkrahjes sė SHBA-ve pėr pėrcaktimin e statusit tė Kosovės, ndėrsa i ka kėrkuar edhe njohjen direkte tė pavarėsisė sė vendit.
 
Presidenti Rugova kėto kėrkesa ia bėri gjatė takimit nė rezidencėn e tij nė Velani nėnsekretarit amerikan tė Shtetit Nikolas Bėrns.

Presidenti Rugova pas takimit tha se nėnsekretarin Bėrns e ka njoftuar me gjendjen stabile nė vend dhe vlerėsimi pozitiv shkon nė favor tė njohjes sė pavarėsisė.

"Presim vlerėsimin pozitiv tė gjendjes nė Kosovė, qė tė hapen bisedimet e mundshme, takimi i mundshėm pėr tė ardhmen e Kosovės, qė pėr ne ėshtė pavarėsia dhe nė kėtė rast ne po pėrgatitemi", tha Presidenti.

Ai gjithashtu rikujtoi se nė rast tė negociatave ėshtė krijuar Grupi negociator, tė cilin do ta pėrbėjnė, “ekspertėt dhe njerėzit e jetės politike tė Kosovės.

Presidenti Rugova pėrsėriti insistimin e tij para Nėnsekretarit amerikan Bėrns pėr njohjen e drejtpėrdrejtė tė pavarėsisė sė Kosovės. "Unė insistoj pėr njohje direkte nga SHBA-tė, BE-ja, qė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės, njė Kosovė nė strukturat euroatlantike dhe nė miqėsi permanente me SHBA-tė", nėnvizoi Presidenti Rugova ndėrsa ka kėrkuar pėrkrahjen e SHBA-ve nė kėtė proces.

"Gjithsesi unė i kėrkova pėrkrahjen e SHBA-ve, qė tė marrė pjesė nė kėto procese mė shumė se deri tash, sepse ėshtė ndėr vendet e para qė ėshtė interesuar pėr neve dhe qė na ka ndihmuar dhe edhe tash presim pėrkrahjen", u shpreh nė fund Presidenti Rugova.

Ndėkaq, nėnsekretari Bėrns nėnvizoi se ėshtė e drejtė e qytetarėve tė Kosovės qė tė dinė se cili ėshtė fati i vendit tė tyre.

"Ne mendojmė se qytetarėt e Kosovės kanė tė drejtė tė dinė se cila do tė jetė e ardhmja e tyre, sepse gjashtė vjet e gjysmė pas pėrfundimit tė luftės ėshtė arritur njė progres, por njerėzit nuk e dinė se cila do tė jetė e ardhmja e Kosovės", tha ai, duke iu drejtuar Presidentit Rugova, pėr tė cilin tha se ėshtė njė mik i madh i SHBA-ve dhe e respektohet shumė.

Nėnsekretari Bėrns tha se SHBA-tė i japin mbėshtetje tė fortė vendimit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Ananit, pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin final tė Kosovėn. Z.Bėrns tha se bisedimet pritet tė fillojnė nė njė periudhė tė shkurtėr kohore, "nė nėntor ose nė dhjetor, sigurisht brenda vitit 2005", u shpreh ai.
 
Bėrns shtoi se SHBA-tė sė shpejti do tė emėrojnė tė dėrguarin e tyre special pėr ta ndihmuar OKB-nė nė procesin e negociatave pėr Kosovėn, pa prejudikuar rezultatin e tyre. "Qeveria ime do tė jetė shumė aktive nė kėto negociata dhe do tė emėrojmė njė tė dėrguar special pėr tė ndihmuar Kombet e Bashkuara nė kėto bisedime dhe ne nuk favorizojmė asnjė rezultat", tha ai.

Bėrns tha se institucioneve i takon krijimin e kushteve pėr bisedime, ndėrsa nuk i takon SHBA-sė pėrcaktimi i statusit tė Kosovės, por nė negociatat, tha ai, duhet tė ketė edhe kompromise.

"Nuk i takon SHBA-ve qė tė pėrcaktojnė statusin e ardhshėm tė Kosovės, ėshtė detyra juaj qė tė krijoni kushte pėr tė zhvilluar kėto bisedime, pėr tė mbėshtetur kėto negociata dhe se kompromiset duhet tė jenė pjesė e kėtyre bisedimeve dhe se rezultati pėrfundimtar, duhet tė jetė ai i cili do tė mundėsojė qė tė gjithė qytetarėt e Kosovės tė jetojnė nė paqe me njėri tjetrin, si pėr komunitetin shqiptar ashtu edhe pėr serbėt", tha nėnsekretari Bėrns.

Nė lidhje me opsionet pėr statusin, Bėrns rikujtoi deklaratėn e njė jave mė parė tė z.Anan se, "edhe pavarėsia ėshtė njė opsion, por edhe autonomia". "Kjo ėshtė pėr qytetarėt e Kosovės dhe qeverinė nė Beograd tė vendosin sė bashku, sepse kosovarėt dhe qeveria e Beogradit duhet tė jenė pjesė e bisedimeve", tha nėnsekretari amerikan, Qeveria e tė cilit tha se do ta mbėshtesė kėtė proces nė baza shumė transparente.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.