|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bėrns: Do tė kishim bėrė gabim nėse do t'ua shkurtonim tė drejtėn njerėzve tė vendosin pėr statusin e Kosovės

 
 

 
Londėr, 13 tetor 2005 /TN /QIK - Tani ėshtė momenti pėr negociata pėr statusin e Kosovės, sepse "populli i Kosovės tash gjashtė vjet e gjysmė pret tė mėsojė se cila do tė jetė ardhmėria e tij". "Do tė kishim bėrė gabim nėse do t'ua shkurtonim tė drejtėn njerėzve nė Kosovė qė tė vendosin pėr statusin pėrfundimtar", deklaroi nėnsekretari amerikan i Shtetit Nikolas Bėrns nė prag tė vizitės sė tij nė Kosovė.
"Ēdo popull ka tė drejtė tė dijė se nė ēfarė vendi do tė jetojė.
 
Ne nuk pėrkrahim status kuonė, por do tė pėrkrahim ēdo zgjidhje me marrėveshje tė cilėn e arrijnė pjesėmarrėst e bisedimeve. Me vite kemi folur - standardet para statusit. Mendoj se kemi ardhur nė pėrfundim se duhet thėnė - standardet dhe statusi.
 
Nėse marrin parasysh emocionet dhe pritjet e njerėzve nė Kosovė, do tė kishim bėrė gabim nėse do t'ua shkurtonim tė drejtėn qė tė vendosin pėr statusin pėrfundimtar. Ata pėr kėtė kanė tė drejtė edhe gjashtė vjet e gjysmė nga lufta kėtė edhe e kanė merituar", tha pėr BBC-nė Nikolas Bėrns.

Duke komentuar njė deklaratė tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Kofi Anan se pėr statusin e Kosovės ekzistojnė dy skenarė tė mundshėm - pavarėsi dhe autonomi, Bėrns shprehu mendimin se kėto janė alternativa logjike, por shtoi se u mbetet qytetarėve tė Kosovės, edhe serbėve edhe shqiptarėve, si dhe qeverisė sė Beogradit tė japin pėrgjigje nė kėtė ēėshtje.
 
"Nuk ėshtė punė e bashkėsisė ndėrkombėtare qė tė japė projektin e statusit tė ardhshėm tė Kosovės. Pėrgjegjėsia jonė ėshtė qė tė organizojmė bisedimet dhe tė marrim pjesė nė to, por vendimet do t'i marrin njerėzit qė jetojnė atje. Qeveria ime nė kėtė proces do tė jetė e pėrfshirė aktivisht, sepse konsiderojmė se pėr shkak tė ngjarjeve nė vitin 1999, jemi pėrgjegjės pėr kėtė", tha Bėrns.

Duke komentuar qėndrimet diametralisht tė kundėrta tė Prishtinės dhe Beogradit pėr pavarėsinė, Nėnsekretari i Shtetit, tha se ėshtė e domosdoshme qė Beogradi dhe Prishtina tė bisedojnė njėri me tjetrin, sepse ky ėshtė kuptmi i negociatave. "Do tė jetė e domosdoshme qė autoritetet e Beogradit tė ulen pranė njė tryeze me serbėt e Kosovės e me shqiptarėt dhe tė negociojnė. Zgjidhje tjetėr nuk ka.
 
Bashkėsia ndėrkombėtare dhe Kombet e Bashkuara nuk do tė pranojnė kurrfarė pretekstesh se nuk ėshtė koha e duhur pėr fillimin e bisedimeve. Tani ėshtė momenti i vėrtetė", shprehet nėnsekretari Bėnės nė prag tė vizitės nė Kosovė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.