|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Anėtarėt e Grupit negociator mirėpresin pėrkrahjen e SHBA-ve pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 13 tetor 2005 /TN /QIK - Anėtarėt e Grupit Negociatorė tė Kosovės janė shprehur tė kėnaqur me pėrkrahjen e SHBA-ve pėr pėrshpejtimin e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės, pas takimit me nėnsekretarin amerikan Nikolas Bėrns, nė njė takim nė ambasadėn amerikane nė Prishtinė.

Kryeministri Bajram Kosumi tha se ėshtė biseduar se si do tė mund tė organizohet pėrmbyllja e statusit tė Kosovės. Numri njė i Qeverisė sė Kosovės, tha se pėrfaqėsuesit e institucioneve dhe tė partive politike tė Kosovės, janė tė inkurajuara nga takimi, pasi edhe qendrat perėndimore evropiane, e veēanėrisht Uashingtoni kėrkojnė qė delegacioni i Kosovės duhet ta karakterizojė bashkimi i fuqishėm. Sipas Kosumit, diplomati amerikan Bėrns i ka pėrmendur edhe disa prej rreziqeve me tė cilat mund ballafaqohet procesi, si zgjatja e procesit.

"Por nė kėtė rast kushdo qė tė jetė i dėrguari i Kofi Annanit, paraprakisht duhet ta ketė njė strategji tė qartė dhe ta dijė se si do tė sillet mėnyra dhe sa do tė zgjasin bisedat, nė mėnyrė qė kjo ēėshtje ta ketė fundin e vet dhe tė mos bllokohen bisedimet", tha Kosumi.
 
Vet kryeministri ėshtė shprehur opitimist pėr unitetin e fuqishėm tė delegacionit tė Kosovės.
 
"Diskutuam pėr shumė gjėra themelore lidhur mė kėtė ēėshtje, por ajo qė ishte mė e rėndėsishmja, folėm pėr delegacionin e Kosovės, qė ėshtė delegacion i unitetit tė tėrė spektrit politik nė Kosovė, qė ėshtė kushti i parė mė i rėndėsishmi dhe mė i domosdoshmi pėr sukses", tha Kosumi.

Ndėrsa, kryetar i PDK-sė, Hashim Thaēi tha se ėshtė e mirėseardhur ajo qė "SHBA-tė janė nė favor qė qytetarėt e Kosovės tė vendosin pėr fatin e vet".

"Unė besoj se ashtu siē ka ndodhur nė vitet 1998/99, ku rolin kryesor e kishte SHBA-ja nė procesin e ēlirimit tė Kosovės edhe tash, SHBA-tė duhet tė vazhdojnė tė luajnė rolin e tyre nė ruajtjen kohezivitetit ndėrkombėtar pėr procesin e Kosovės, por edhe pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė kėtij statusi", tha ai.
 
Nėnsekretari Bėrns ėshtė takuar edhe me deputetė serbė tė Kuvendit tė Kosovės, ndėrkohė qė nė fund tė vizitės pritet tė flasė edhe para gazetarėve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.