|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Xh.Dobins: Nėse Kosova synon tė arrijė pavarėsinė duhet tė japė garancione pėr pakicat

 
 

 
Pragė, 12 tetor 2005 /TN /QIK - Nė lidhje me statusin e Kosovės, ėshtė e qartė se bashkėsia ndėrkombėtare do tė vendosė kushte.
 
Por, Kosova, nėse do tė arrijė qėllimin e saj - pavarėsinė, do duhet tė japė garancione dhe tė dėshmojė siguri pėr pakicat kombėtare, derisa bashkėsia ndėrkombėtare do tė jetė nė pozitė qė tė vėrtetojė se kėto garanci janė pėrmbushur, tha ish-emisari amerikan pėr Ballkanin Xhems Dobins (James Dobbins)
 
Ndėrkaq, nė lidhje me qėndrimin e Prishtinės dhe tė Beogradit rreth statusit tė Kosovės, Dobins iu shmang pėrgjigjes direkte, por sqaroi ēėshtjen e sovranitetit.
 
Sipas tij, nė botėn moderne sovraniteti ėshtė i kufizuar. Kjo, tha ai, ėshtė veēanėrisht e vėrtetė nė Evropė, ku sovraniteti kufizohet si pasojė e anėtarėsisė nė Bashkimin Evropian. "Shumė nga kėto terma tradicionale, si sovranitet, sovranitet i kufizuar, autonomi e me radhė marrin njė kuptim tė ri nė botėn moderne", u shpreh Dobins nė njė intervistė pėr radion "Evropa e lirė".

Dobins parashikon qė bashkėsia ndėrkombėtare do tė insistojė nė garancitė pėr tė drejtat e pakicave nė Kosovė. Prandaj pėr njė periudhė kohe, shtoi ai, ajo do tė ketė njė rol mbikqyrės pėr tė siguruar kėto tė drejta, mu sikur nė Bosnje, e cila megjithėse ėshtė njė vend sovran dhe i pavarur gjithashtu ėshtė me njė pėrfshirje tė fuqishme ndėrkombėtare.

Pyetjes nėse Kosova duhet tė bėjė kompromis me pavarėsinė, nė shkėmbim tė anėtarėsimit nė BE, Dobins iu pėrgjigj duke thėnė se "si ēdo vend tjetėr nė Evropė qė do tė anėtarėsohet, duhet plotėsuar njė sėrė kriteresh, qė nėnkuptojnė kufizim tė ndjeshėm tė sovranitetit".

"Por kompromisi i Kosovės ndėrmjet pavarėsisė dhe anėtarėsisė nė Bashkimin Evropian do jetė nė tė njėjtėn shkallė si edhe te vendet e tjera. Franca, Britania apo Gjermania kanė bėrė tė njėjtėn gjė", theksoi Dobins.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.