|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Mustafaj tha se statusi final i Kosovės duhet tė bazohet nė vullnetin e lirė tė popullit tė Kosovės

 
 

 
Budapest 12 tetor 2005 /TN /QIK - Shqipėria e vlerėson statusin e Kosovės si njė ēėshtje thelbėsore qė kėrkon njė zgjidhje imediate, ndėrkaq status kuoja aktuale ėshtė e papėrshtatshme pėr njė paqe tė qėndrueshme nė rajon, deklaroi ministri i Punėve tė Jashtme Besnik Mustafaj nė njė takim nė Budapest.

"Mendoj se statusi final i Kosovės duhet tė bazohet nė vullnetin e lirė tė popullit tė Kosovės, duke garantuar respektimin e plotė tė tė drejtave tė minoriteteve dhe siguruar paqe dhe stabilitet jo vetėm nė Kosovė por nė tė gjithė rajonin", theksoi shefi diplomacisė shqiptare.

Mustafaj shprehu bindjen se e ardhmja e Kosovės, ashtu si e tė gjithė rajonit ėshtė integrimi i plotė nė strukturat europiane dhe euroatlantike.

Ai edhe me kėtė rast pėrsėriti qėndrimin pėr njė pavarėsi tė kushtėzuar tė Kosovės.

"Zgjidhja mė e mirė, alternativa mė e mirė do tė ishte pavarėsi e Kosovės, njė pavarėsi e kushtėzuar sipas akteve dhe praktikave ndėrkombėtare, e monitoruar ngushtė nga komuniteti ndėrkombėtar pėr tė garantuar ndėrtimin e njė shteti ligjor e demokratik. Kjo zgjidhje do tė kontribuonte pėr njė stabilitet afatgjatė tė rajonit", ėshtė shprehur Mustafaj.

Ai u bėri thirrje pėrfaqėsuesve tė komunitetit serb tė vlerėsojė drejt fazėn serioze nė tė cilėn po hyn historia e Kosovės. "Kosova, ėshtė dhe vendi i tyre i pamohueshėm. Rruga mė e sigurtė pėr tė garantuar tė drejtat e tyre sot e nė tė ardhmen ėshtė pjesėmarrja nė kėto negociata nė pėrbėrje tė grupit me tė cilin do tė pėrfaqėsohet atje Kosova", ka thėnė ministri shqiptar.

Gjithashtu, ai pėrshėndeti dorėzimin e raportit pėr Kosoven nga ambasadori Kai Aide, duke shprehur bindjen e plotė pėr neutralitetin dhe objektivitetin qė zoti Aide ka treguar nė mbledhjen e fakteve dhe hartimin e raportit. Njėherit ai shpreh bindjen se vendet anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit do ta vleresojnė kėtė moment pėr tė dhėnė dritėn jeshile pėr ēeljen sa mė shpejt tė negociatave pėr statusin final tė Kosovės.

Kėto vlerėsime ministri i Punėve tė Jashtme Besnik Mustafaj i bėri nė takimin e ministrave tė jashtėm tė Partnershipit Rajonal dhe Ballkanit Perėndimor mė 11 tetor nė Budapest.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.