|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Serbėt Kosovės gėzojnė favore mė shumė se ēdo minoritet tjetėr nė Evropė, i tha Daci ambasadori italian nė OSBE

 
 

 
Prishtinė, 12 tetor 2005 /TN /QIK - Nė takimin qė ka pasur sot kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, me ambasadorin e Italisė nė OSBE, Franēesko Baskone (Francesco Bascone) ėshtė biseduar pėr rrjedhat nė Kosovė para fillimit tė bisedimeve pėr pėrcaktimin e statusit tė vendit, pėr marrėdhėniet e institucioneve tė Kosovės me mekanizmat ndėrkombėtarė, sidomos me OSBE nė dhe pėr sigurinė dhe tė drejtat e minoriteteve.

Kryeparamentari Daci ėshtė shprehur se qė nga ardhja nė Kosovė e kryeadministratorit Petersen, marrėdhėniet e institucioneve tė vendit me ndėrkombėtarėt nuk kanė shėnuar asnjė divergjencė. Ai, ndėrkaq, ka lavdėruar punėn e Zyrės Italiane nė Prishtinė dhe atė tė pėrfaqėsuesit italian nė Grupin e Kontaktit.
 
Daci ka vlerėsuar edhe angazhimin e OSBE sė, sidomos pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė suksesshme nė Kosovė dhe ka shfaqur shpresėn se ajo do tė ndihmojė edhe nė hartimin e njė ligji tė mirė pėr zgjedhjet e ardhshme dhe pėrgjithėsisht pėr zbatimin e legjislacionit tė miratuar nė Kuvend.

Duke folur pėr tė sigurinė e qytetarėve tė Kosovės dhe pėr tė drejtat e minoriteve, Daci ka thėnė se serbėt Kosovės gėzojnė favore mė shumė se ēdo minoritet tjetėr nė Evropė.
 
Megjithėse refuzojnė tė marrin pjesė nė institucione dhe nė procesin e decentralizimit, serbėt me vetėm pesė pėr qind tė popullsisė kanė arsim deri edhe universitar, kurse serbishtja ėshtė njėra nga gjuhėt zyrtare nė Kosovė, ka pohuar kreu i legjislativit tė vendit. Por qė tė jetė mė e mirė siguria pėr tė gjithė qytetarėt tanė, urgjentisht duhet tė krijohen Ministria e Drejtėsisė dhe ajo e Punėve tė Brendshme, ka nėnvizuar Daci.

Ambasadori i Italisė nė OSBE, Franēesko Baskone ėshtė shprehur se nuk mund tė thuhet se ėshtė bėrė pak nė Kosovė. Ai ėshtė shprehur i kėnaqur pėr raportet e ndėrmjet institucioneve tė vendit dhe atyre ndėrkombėtare nė Kosovė, ka vlerėsuar punėn e legjislativit nė miratimin e ligjeve dhe ka shtuar se edhe vendet me tradita ligjvėnėse kanė probleme nė implementimin e ligjeve tė miratuara.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.