|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Amnesti International i bėri thirrje BE-sė ta ndryshojė rrėnjėsisht politikėn pėr refugjatėt

 
 

 

12 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (11.10.2005)

Organizata Ndėrkombėtare e tė Drejtave tė Njeriut, Amnesty International thotė se vendet e Bashkimit Evropian po i shmangen detyrimit pėr mbrojtjen e refugjatėve dhe po pėrqendrohen tek pėrpjekjet pėr t’i mbajtur ata jashtė kufijve tė BE-sė.

Amnesty International i bėri thirrje Bashkimit Evropian qė ta ndryshojė rrėnjėsisht politikėn pėr refugjatėt, tė cilėn kjo organizatė e quajti tė gabuar.

Organizata e bėri thirrjen para takimit tė nesėrm tė ministrave tė drejtėsisė dhe tė brendshėm tė Bashkimit Evropian nė Luksemburg pėr ēėshtje tė refugjatėve. Ministrat pritet gjithashtu tė diskutojnė mbi valėn e fundit nė rritje tė emigrantėve qė pėrpiqen tė hyjnė ilegalisht nė enklavat afrikano-veriore tė Spanjės, pėr tė kaluar pastaj nė Evropė.

Spanja ka filluar tė dėrgojė mbrapsht nė Marok tė gjithė emigrantėt afrikanė qė hyjnė ilegalisht nė enklava. Amnesty International thotė se Spanja mund tė jetė duke shkelur angazhimet e saj tė Bashkimit Evropian dhe ndėrkombėtare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.