|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Sfidat qė paraqet posti i kryetarit tė PS-sė pėr Edi Ramėn

 
 

 

11 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (10.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri, zoti Edi Rama shkeli sot nė selinė e Partisė Socialiste si kryetari i porsazgjedhur i saj. Ai mori pjesė nė mbledhjen e grupit parlamentar tė socialistėve i cili ka tashmė dhe drejtuesin e vet tė ri, sekretarin e pėrgjithshėm Pandeli Majko. Zoti Rama iu shmang deklarimeve publike. Pas kongresit i cili rrėzoi paketėn e ndryshimeve statutore qė do i hapnin rrugė rinovimit tė tė gjitha strukturave drejtuese, zoti Rama gjen njė situatė statu quo-je ku do t’i duhet tė rivendosė nė lėvizje tė gjithė aparatin e coroditur nga humbja e zgjedhjeve tė 3 korrikut

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės ishte pėrgatitur pėr njė tjetėr betejė nė kongresin e Partisė Socialiste dhe fitoi atė qė ai e kishte parashikuar si mė tė mundimshmen, garėn pėr kreun e partisė. Ai do tė drejtojė forcėn mė tė madhe politike tė opozitės deri nė vitin 2007 duke marrė kėshtu atė pjesė tė mandatit tė lėnė nė mes nga ish kryetari Fatos Nano.

Por gėzimi pėr arritjen e njė suksesi tė rėndėsishėm nė karrierėn e tij tė shpejtė politike vėshtirėsohet nga mungesa e instrumentave qė do ta linin atė tė bėnte njė ristrukturim tė shpejtė tė partisė. Rrėzimi i paketės sė ndryshimeve statutore mund t’ia mbajė tė lidhura duart nė fillimet e veprimtarisė sė tij si kryetar i socialistėve.

Zoti Rama merr drejtimin e njė partie qė pėr 14 vjet identifikohej me figurėn e Fatos Nanos, tė tronditur nga humbja e zgjedhjeve tė 3 korrikut, tė ēoroditur pėr javė tė tėra nga mungesa e njė kryetari i cili u shfaq vetėm pėr tė dhėnė dorėheqjen, tė gėrryer nga pushteti 8 vjeēar, tė copėtuar nga pėrēarja dhe mbi tė gjitha me struktura tė atrofizuara dhe tė pandryshuara.

Ai vetė dhe pėrkrahėsit e tij shohin te largimi i Gramoz Rucit njė humbje tė madhe. Njeri i hekurt dhe figurė qėndore nė partinė socialiste, mungesa e tij mund tė pėrbėjė njė tjetėr pengesė pėr njė ndėrhyrje tė shpejtė rigjeneruese nė partinė socialiste. Aq mė tepėr qė ai u zėvendėsua nga zoti Pandeli Majko i dalė haptazi si kundėrshtar i zotit Rama dhe ideve tė tij pėr reformimin e partisė.

Zotit Rama do t’i duhet ndėrkohė tė ndėrtojė nga njėra anė njė parti qė tė pėrfaqėsojė opozitėn e fortė dhe moderne qė tė udhėheqė tė majtėn, e nga ana tjetėr tė rivendosė urat e bashkėpunimit serioz me aleatėt dhe veēanėrisht me Lėvizjen socialiste pėr Integrim me tė cilėn marrėdhėniet e deritanishme kanė qenė ato tė rivalitetit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.